طلاق عاطفی!  

کارشناسان طلاق عاطفی را ناشی از اختلافاتی در میزان هوش، خواسته ها، سلیقه ها و علایق، دیدگاهها و ابعاد معنوی می دانند. علاوه بر این، ترس از طلاق و حرف های اطرافیان و حواشی بعدی آن، محدودیت های اجتماعی و فرهنگی، مشکلات اقتصادی، ازدواج های تحمیلی، ترس و فرار از تنها ماندن، چشم و هم چشمی با دوستان و فامیل، خشونت و عصبانیت، عوامل مادی، خود بزرگ بینی و تحقیر دیگری، دو رویی، پنهان کاری، لجاجت و... مواردی است که می تواند به طلاق عاطفی دامن بزند.

مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در این مورد به خبر می گوید:" چنانچه سالانه 10 درصد میزان حقوق افزایش پیدا کند تورم 30 درصد رشد می کند و در این شرایط مردان نمی توانند از پس هزینه های زندگی بر آیند و مجبور هستند دو شیفت کار کنند و همین موضوع باعث می شود زن و مرد فرصت گفت وگو با یکدیگر را نداشته باشند."

بسیاری از زوجهای شاغل فرصتی برای حرف زدن با همدیگر، ابراز عشق و علاقه و اهمیت دادن به خواسته های همدیگر ندارند. طبیعی است که روابط چنین زوجهایی به مرور زمان سرد و خالی از عاطفه می شود.

دکتر حسن عشایری، روانپزشک و عصب شناس نیز در پایان با ارائه آماری در خصوص افزایش 21 درصدی طلاق در تهران می افزاید:" اگر این واقعیت تلخ را بپذیریم که میزان طلاق های عاطفی حداقل دو برابر طلاق های رسمی است پس باید به رئیس سازمان ثبت و احوال و همکارانشان هشدار داد با پنهان کردن آمار رسمی، فاجعه ای که رخ داده گسترش می دهند."

یـــــــــــا زهــــــــــــرا ادرکنـــــــــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| شنبه سی و یکم اردیبهشت 1390 | 12:37 | [+] | موضوع: |

دوست پسرو دختر؟؟؟؟؟؟؟؟؟  

دوستی های قبل ازدواج و پیامدهای آن قسمت اول

معمولا رابطه بین دو جنس مخالف سرشار از هیجان، شور، استرس و جذابیته و همین هیجانات جوانی انگیزه‌ای میشه که دختران و پسران هر کدام به نحوی از انحاء دنبال ایجاد این رابطه باشن. معمولا دخترا این روابط رو به یه احساس لطیف، قشنگ، و لذت بخش و پرهیجان تعبیر می‌کنن و پسرها علاوه براین تعابیر به یه حس ناشناخته اشاره دارن که باعث میشه همه‌اش به طرف مقابل فکر کنن و احساس کنن که خیلی دوسش دارن عاشقش هستن و چقدر با هم تفاهم دارن و ..... خوب چیزی که مسلمه اینه که این احساسات در روزهای اول بین دخترا و پسرا تقریبا مشترکه ولی به مرور زمان نتیجه متفاوتی به دست میاد. بعد از شکل گرفتن این روابط و ادامه اون به مرور زمان پسرا سعی می‌کنن که از لحاظ فیزیکی  دوست مونث‌شون رو تسخیر کنن و برعکس دخترا سعی می‌کنن که قلب طرف مقابل را مال خود کنند و در این میان وقتی اولین بار که یک پسر دست دختری رو در دست می‌گیره معمولا دختر این رو حمل بر دوست داشتن و علاقه طرف مقابل می‌کنه و لذا هر چه این رابطه جسمانی پر رنگ تر میشه  دختران این را حمل بر تشدید عشق و علاقه طرف مقابل کرده و از آن طرف پسران این همراهی و رابطه تگاتنگ فیزیکی را متاسفانه حمل بر هرزگی و عدم سلامت اخلاقی طرف مقابل می‌کنند و این فداکاری احمقانه (معاشقه یا روابط جنسی) که به امید تسخیر قلب جنس مخالف ادامه پیدا می‌کند نهایتا پسران را که هیچ مانعی را در دسترسی فیزیکی نمی‌بینند دچار نوعی دلزدگی کرده و باعث می‌شود که بعد از مدتی پسر طرف مقابل را به امان خدا رها کرده و به سراغ کیس بعدی برود. و در این میان  دختر بیچاره که به سختی بازی خورده و احساسات و عواطفش توسط طرف مقابل خدشه دار شده است دچار نوعی بدبینی می‌شود که حاصل آن این جمله معروف می شود که توسط بسیاری از دختران و زنان جامعه ما ایراد می‌گردد: "همه مردا سر و ته یه کرباسن" غافل از اینکه خودشان این بدبختی و بدبینی را برای خودشان ایجاد کرده‌اند و در این میان هیچ کسی بیشتر از خودشان مقصر نیست.


خوب شاید خیلی از شما دخترها و پسرهایی که مطلب من رو می‌خونید بگید که ما به قصد ازدواج با هم دوست میشیم و هدفمون از این دوستی‌ها اینه که همدیگرو بشناسیم بعد با هم ازدواج کنیم.


خوب برای این سئوال هم یه جواب اساسی دارم که انشاء الله در پست بعدی به اون می‌پردازم


یــــــــــا فاطمــــــــــه زهـــــــــــرا مــــــــــددی کـــــــــــــــن.
نوشته شده توسط : فدک| چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390 | 15:19 | [+] | موضوع: |

زن و جامعه!  

زن

ضرورت بازنگري قوانين استخدامي براي حضور زنان در مشاغل مختلف
مجيد ابهري مشاور كميسيون اجتماعي مجلس در مورد وضعیت استخدامی دختران اظهار مي‌كند: برخي مشاغل كاملاً مردانه بوده و حضور زنان در آنها پذيرفته نيست؛ براي حضور بيشتر زنان در اين مشاغل، بازنگري قوانين استخدامي ضروري است.

وي مي‌افزايد: با توجه به برهم خوردن تعادل تحصيلات عاليه به سود زنان در دانشگاه‌ها و از آنجايي كه 65 درصد از نيروهاي دانشگاهي را دختران تشكيل مي‌دهند، اين قشر در سطح اشتغال با مشكلاتي مواجه هستند كه بايد آنها را برطرف كرد.

ابهري در ادامه در ‌خصوص اين مشكلات بيان مي‌كند: زنان، رغبتي به اشتغال در مشاغل خصوصي ندارند چرا كه اين‌گونه كارها، دفتري و خدماتي بوده و افراد با تحصيلات غير دانشگاهي در آنها مشغول به فعاليت هستند.

مشاور كميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينكه مشاغل عاليه شامل سطوح مديريت كل و معاونت وزيران است، عنوان مي‌دارد: با وجود زنان تحصيلكرده و متخصص، حجم اشتغال زنان در اين مشاغل قابل توجه نيست. 

توانمندي و نيروي عظيم كاري زنان در جامعه به خوبي مورد استفاده قرار نمي‌گيرد
ابهري، حضور يك وزير زن در هيئت دولت را بيانگر عملكرد مثبت در زمينه اشتغال زنان مي‌داند و ادامه مي‌دهد: اين موضوع را نمي‌توان به‌طور كل عموميت بخشيد چرا كه تا وقتي كه زنان در سطوح مشاغلي مانند معاونت وزير، مديريت كل و مديريت مياني، مشغول به كار نشوند و ما نيز از تحصيلات و توانايي بالاي آنها بهره نگيريم، نمي‌توان از عملكرد موفق در حوزه اشتغال و فعاليت زنان صحبت كرد.

وي استفاده از نيروي كار عظيم زنان را در جامعه مناسب نمي‌داند و اظهار مي‌دارد: فرهنگ خانواده‌هاي ايراني به دختران، اجازه كار در برخي مشاغل را نمي‌دهد همچنين تعدادي از مشاغل در كشور كاملاً در اختيار مردان بوده و حضور زنان در آنها پذيرفته نيست.

یـــــــــا فاطمـــــــــــه زهــــــــــرا مــــــــــددی کـــــــــــن.

نوشته شده توسط : فدک| چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390 | 4:21 | [+] | موضوع: |

دخترهای فراری؟؟؟؟؟؟؟؟  

فـــــــــــــراری 

به دخترانی گفته می‌شود که به دلایل مختلفی از خانه و خانواده شان فرار می‌کنند و به جامعه پناه می‌برند. به گفتهٔ مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی در ایران حدود ۸۰ درصد دختران در ۲۴ ساعت اول بعد از فرار مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.[۱]

در سال‌های اخیر، پدیده «دختران فراری» به معضلی اجتماعی در ایران تبدیل شده است.

گفتنی است که در کشورهای اروپایی و آمریکا دخترانی که به هر دلیلی از خانه‌هایشان فرار می‌کنند، به طور اتوماتیک[نیازمند منبع] تحت حمایت بنیادهای حمایتی دولتی و نیکوکاری درمیایند[نیازمند منبع] و به مکانهایی امن زیر نظر روانکاوان و متخصصان حمایت از زنان منتقل می‌شوند اما در ایران به خاطر جرم بودن اصل قضیه[نیازمند منبع] دخترانی که جایی برای پناه بردن ندارند[نیازمند منبع]، اکثرا به افراد غریبه متوسل می‌شوند که در اکثر این موارد مورد تجاوزات پی در پی قرار می‌گیرند و نهایتا جذب باندهای فساد داخلی و یا خارجی می‌شوند و با این شرایط در صورت دستگیری این دختران در بعضی موارد به زندان افتاده و در مواردی هم توسط مقامات قضایی به خانواده‌هایی که به دلایلی ازشان فراری شده اند، بازگردانده می‌شوند.

اما به نظر من بزرگترین دلیل فرار کردن تنهایی بودن است چرا که به قول دکتر  شریعتی بزرگترین فاجعه قرن تنهایی است.و اینکه حرف هایی هست که اگر گوشی بود می زنیم اگر بود.

یـــــــــا فاطمــــــــــــه زهـــــــــــــرا مـــــــــددی کــــــــــن.

نوشته شده توسط : فدک| سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1390 | 13:7 | [+] | موضوع: |

دعوت به همکاری  

 

با سلام

به همه ی دوستانی که به وبلاگ خودشان سر می زند و نظر می دهند.صمیمانه سپاس گذار و خوشحال و مشعوفیم.

این بار امده ام تا همه خوانندگان محترم وبلاگ را دعوت به همکاری با وبلاگ نمایم

چرا که چند فکراز یک فکر بیشتر می تواند مفید واقع شود.

البته قابل ذکر است که اینجانب باید اول مطالب را بخوانم و سپس در مورد آن تصمیم گیری کنم و اینکه ببینم قابل چاپ می باشد یا خیر...........

همه ی شما را به خداوند همیشه مهربان و بسیار بخشنده می سپارم.

یـــــا فاطمـــــــــــــــــــه زهــــــــــــــــرا ادرکنــــــــــــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390 | 12:51 | [+] | موضوع: |

عده‌اي معتقدند حضرت فاطمه زهرا (س) در محل «روضه» دفن شده است، نظرتان چيست؟  

 

مي‌گويند روضه آن بخش از مسجد النبي است كه ميان منبر و خانه پيامبر قرار گرفته است.
اصطلاح روضه و نامگذاري آن مكان مقدس به اين اسم، برگرفته از گفتار رسول خداست كه فرمود: «ما بين بيتي و منبري روضة من رياض الجنة» يعني بين خانه و منبرم، باغي از باغ‌هاي بهشت است.

محدوده روضه نزد شيعه با محدوده روضه در نظر اهل سنت متفاوت است.

به نظر ما، روضه از ديوار محراب مسجد النبي (ص) در جنوب ـ كه امروزه با نرده‌هاي فلزي مشخص است ـ آغاز و در شمال به چهارمين ستون منتهي مي‌شود. يعني يك ستون بيشتر از آنچه اهل سنت مي‌گويند و حد دوم آن در شرق داخل بيت پيامبر (ص) و بيت فاطمه زهرا (س) است و در سمت غرب محاذي منبر شريف است.

اما پاسخ شما در مورد احتمال دفن ايشان در روضه، اين است كه ما بايد ببينيم منظور از روضه چيست؟ اگر مرادتان محدوده‌اي است كه شيعه معتقد است و بيت حضرت زهرا را نيز شامل مي‌شود؟ بايد عرض كنم مساله دفن شدن آن بزرگوار در روضه (به اين معنا) در واقع مكمل رواياتي خواهد بود كه با صراحت دلالت دارند بر اينكه پيكر آن بانو در داخل بيت خويش به خاك سپرده شده است. زيرا از نظر شيعه، روضه داراي مفهوم وسيعتر بوده و شامل بيت پيامبر و حضرت فاطمه (س) نيز مي‌شود.

اما اگر مراد از روضه تنها فاصله بيت و منبر باشد علاوه بر اينكه دليلي بر مدفون بودن حضرت زهرا سلام الله عليها در آنجا وجود ندارد، اگر پيكر حضرت زهرا (س) در روضه (به اين معنا) دفن شده باشد، اشكال فقهي نيز بر آن متوجه آن خواهد شد چرا كه از نظر شرع، دفن شدن جنازه ـ متعلق به هر كسي كه باشد ـ در مسجد و محلي كه براي عبادت مسلمانان وقف شده است مجوز شرعي ندارد و لااقل مكروه است، و ائمه هدي (ع) بيشتر از هر كس، احكام الهي را مراعات مي‌كردند. طبق اين تحليل، چگونه جسد مطهر حضرت زهرا (س) در روضه، كه حساس‌ترين جاي مسجد پيامبر (ص) است، دفن شده است؟ و اگر چنين امري جايز بود، پيكر پاك رسول خدا (ص) بر اين كار، اولي و سزاوارتر بود.

نوشته شده توسط : فدک| شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1390 | 15:21 | [+] | موضوع: |

سنگسار ثریا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  

انتقاد از سنگسار زن زناکار در ایران و متهم نمودن اسلام به وحشی گری!
صدای شیعه :در طی روزهای کوتاه آینده سینماهای آمریکا آماده پخش فیلم «سنگسار ثریا» می شوند در حالی که انتظار می رود خشم عظیمی میان مسلمانان برانگیخته شود، مخصوصا که فیلم صریحا به انتقاد از تطبیق حدود در شریعت اسلامی پرداخته و در نهایت آن را وحشی گری به شمار می آورد.


به نظر می رسد که فیلم «سنگسار ثریا» در جهان اسلام همان اعتراضی را برانگیزد که فیلم «رنج های مسیح» میل گیبسون میان طبقات دینی برانگیخت.

این فیلم که در ماه جاری اکران خواهد شد ماجرای زنی ایرانی است که  بعد از اینکه برایش پاپوش درست کرده و به او تهمت زنا می زنند، حکم سنگسارش صادر می شود. این ماجرا اقتباسی از یک داستان است که جزئیات آن در کتابی از یک روزنامه نگار فرانسوی در سال 1980 منتشر شده است. فیلم تلاش می کند آنچه آن را قیودی ضروری برای زن در اسلام به شمار می آورد و نیز مجازات های سنگینی که یک زن ممکن است دچارش شود را به تصویر بکشد.
ماجراهای فیلم پیرامون روزنامه نگاری است که ماشینش در یکی از روستاهای ایران خراب شده و با زنی به نام زهره آشنا می شود که تلاش می کند بدون اطلاع اهالی روستا با او سخن بگوید، این زن با پنهانکاری کامل برای او قصه دختر خواهرش ثریا و وضعیت مرگ دردآور او را روایت می کند که از دید فیلم، تمثیلی از غروب کامل حقوق زن در شریعت اسلام است.

زهره به روزنامه نگار می گوید که همسر ثریا به دلیل اینکه ثریا ازدواج مجدد او و یا طلاق گرفتن از او را نپذیرفته، با پاپوش ساختن او را به زنا متهم می کند تا از دست او خلاص شود و به او حکم سنگسار داده شود تا بمیرد.
به گزارش صدای شیعه ،فیلم دربردارنده صحنه هایی است که آشکارا سعی در متهم نمودن اسلام به وحشی گری دارد، مخصوصا هنگامی که وضعیت به صحنه سنگسار ثریا تا مرگ منتهی می شود. کارگردان صحنه ها را از آغاز با دقیق ترین جزئیات به تصویر کشیده است؛ مانند شروط لازم در سنگ که باید کوچک باشد تا باعث مرگ آسان و سریع نشود و عذاب برای ساعت هایی ادامه پیدا کند و سرانجام در پایان فیلم، تمام احساس های دردِ به تصویر کشیده شده در این مجازات، به بینندگان فیلم منتقل می شود. و همانطور که یکی از روزنامه ها تاکید کرده است فیلم به گونه ای است که فراموش نمی شود و نمی توان آن را از خاطر محو کرد چرا که یک قضیه مهم را دربر دارد و آن سنگسار است.

این روزنامه اشاره کرده که برخی افراد فیلم را اهانت به اسلام می پندارند. روزنامه بایفاند ایران نیوز گفت: علی رغم اینکه شخصیت حاکم روستا در فیلم فاسد است، چرا که او درباره اسلام چیزی را ادعا می کند که صحیح نیست -مخصوصا این سخن او که زن گناهکار است مگر آنکه بیگناهی اش ثابت شود، و مردان بیگناهند تا اینکه محکومیتشان ثابت شود- اما این معنایش دشمنی فیلم با اسلام نیست.

قابل ذکر است که نقش اصلی فیلم «رجم ثریا» را شهره آغداشلو بازی می کند که پیش از این برنده جائزه اسکار بوده و تهیه کننده آمریکایی این فیلم تنها تولید سه فیلم را در کارنامه سینمایی خود دارد.

نوشته شده توسط : فدک| پنجشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1390 | 1:10 | [+] | موضوع: |

حضرت صدیقه و جبران تمام موانع و ظلمت ها  

یــــــــا زهـــــــــرا ادرکنــــــــــی

مقاومتي كه حضرت صدیقه سلام الله علیها در مقابل دستگاه باطل كردند، راه رسيدن به مقام نورانيّت و معرفت را بر همه‌ي امت كوتاه كرده است؛ آن چنان که اگر رسالت پیامبر(ص) هدايت همه‌ي امت به سمت خداوند متعال بود، آن كسي كه جبران همه‌ي موانع و تاريكي‌ها و ظلمت‌ها را كرده و جلوی دشمنان حضرت ایستاد، فاطمه‌ي زهرا سلام الله عليها بود. «وَ كَذلِكَ جَعَلْنا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا شَياطينَ الْإِنْسِ وَ الْجِنِّ يُوحي‏ بَعْضُهُمْ إِلى‏ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُوراً وَ لَوْ شاءَ رَبُّكَ ما فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَ ما يَفْتَرُونَ (112) وَ لِتَصْغى‏ إِلَيْهِ أَفْئِدَةُ الَّذينَ لا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ وَ لِيَرْضَوْهُ وَ لِيَقْتَرِفُوا ما هُمْ مُقْتَرِفُون».

(اينچنين در برابر هر پيامبرى، دشمنى از شياطين انس و جنّ قرار داديم؛ آنها بطور سرى سخنان فريبنده و بى‏اساس (براى اغفال مردم) به يكديگر مى‏گفتند؛ و اگر پروردگارت مى‏خواست، چنين نمى‏كردند؛ (و مى‏توانست جلو آنها را بگيرد؛ ولى اجبار سودى ندارد.) بنا بر اين، آنها و تهمتهايشان را به حال خود واگذار! (112)

 نتيجه اين خواهد شد كه دلهاى منكران قيامت، به آنها متمايل گردد؛ و به آن راضى شوند؛ و هر گناهى كه بخواهند، انجام دهند) خداوند متعال در مقابل هر پيامبری يك دشمني قرار داده است. اين دشمن يك همآورد نیز هست؛ بنابراین آن شياطين جني و انسي كه در مقابل وجود مقدس نبي اكرم(ص) شيطنت و إغواگري مي‌كنند، رئيس همه‌ي شياطين و سرآمد و محور همه هستند. در روايات ما از این شیاطین نام برده شده است. در بعضي از روايات نام شياطيني كه با انبيای اولوالعزم گذشته درگير بودند آورده شده است. در مورد پیامبر(ص) نیز شیاطینی ذکر شده اندكه دشمنان خاص نبي اكرم (ص) هستند و با حضرت دشمني مي‌كنند و به تعبير آيات قرآن و روايات معصومين عليهم السلام، نتيجه‌ي دولت آن‌ها ظلمت تاريخي است« وَ اللَّيْلِ إِذا يَغْشاها »- وبه شب، آن هنگام که زمین را بپوشانند - در روايات به دولت آن‌ها تفسير شده است.

یــــــــــــا زهــــــــــــرا ادرکنــــــــــــــــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| دوشنبه نوزدهم اردیبهشت 1390 | 15:14 | [+] | موضوع: |

کمی از زهرا(س)  

 

  

 هنگامي که زهرا (سلام الله عليها) ازدنيا رفت و به شهادت رسيد ،  پارچه اي بر روي پيکر مطهر او کشيده شده بود ،  أسماء گويد در اين وقت ، حسن وحسين (عليهما السلام ) واردشده و گفتند :

اي أسماء ! مادر ما ، درچنين وقتي نمي خوابيد !؟ ؛ أسماء عرض کرد : اي  فرزندان رسول خدا ،  مادرتان نخوابيده ، بلکه ازدنيا رفته است !

حسن ( عليه السلام ) که اين سخن را شنيـد ، خود را روي بدن مطهـر مادر انداخـته و صورتـش را مي بوسيد و مي گفت : " مادر جان ! پيش از آنکه جان از بدنم بيرون رود ، با من سخن بگو " (10)

حسين (عليه السلام) پيش آمده ، پاي مادر را مي بوسيد و مي گفت : " مادرجان من فرزند تو حسين هستم ، با من سخن بگوي ، پيش از آنکه قلبم بشکافد ومرگم فرا رسد ! " (11) . . . .

 

 ( به نقل از کشف الغمه جلد2 – صفحه 126 )

نوشته شده توسط : فدک| شنبه هفدهم اردیبهشت 1390 | 22:5 | [+] | موضوع: |

زندگینامه حضرت زهرا (س)  

 

سال پس از بعثت پيامبر اكرم (ص) درست در سال هجرت مسلمانان به كشور حبشه «خديجه» در شب بازگشت رسول الله (ص) از معراج كودكي را آبستن گشت كه ملائك قرنها در انتظار ميلادش بودند، زهرا (س) از همان آغاز آرام بخش زخمهاي دل مادر بود، به طوري كه قبل از تولد [در رحم] با خديجه صحبت ميكرد. تا اينكه انتظار به پايان رسيد و خانه پيامبر (ص) نوراني شد. در همان لحظه جبرئيل بر زمين فرود آمد «يا رسول الله خداوند امر كرده نام كودك را فاطمه بگذاريد» مدتي گذشت، زهراي اطهر كه هنوز گرمي عشق مادر را آنچنان نچشيده بود, در شعب ابي طالب به سوگ او نشست.

از آن روز به بعد فاطمه (س) به جاي مادر در مقابل بيحرمتيهاي مشركان مكه از همه مراقبت مي كرد. تا مدتي بعد در سال 13 بعثت «صديقه مرضيه (س)» (1) به همراه «فاطمه بنت اسد» و «فاطمه بنت زبيده» به سرپرستي جوان دلاور بني هاشم علي بن ابيطالب (ع) پس از همه به يثرب مهاجرت كرد . اينك زهرا (س) دختري با كمال گشته كه به نقل از عايشه شبيه ترين افراد به پيامبر (ص) از نظر اخلاق و سيما بود، و مردمان مدينه همانند ابوبكر، عمر و... خواستار او شده بودند. اما رسول الله (ص) خواهش آنان را با اين كلام رد كرد «منتظر قضاي الهي هستم» سرانجام پس از درخواست علي (ع)، جبرئيل دستور خداوند را مبني بر ازدواج كوثر ولايت و امير مؤمنان (ع) به پيامبر داد. اين شادي نيز ديري نپاييد، و چشمان ام ابيها (2) در غم از دست دادن پدر گريان گشت، اما شاد بود، از اينكه در آيندهاي نزديك به پدر ميپيوندد. پس از رحلت خاتم الانبيا مردم مدينه سخن رسول خدا (ص) را در غدير خم به فراموشي سپردند، و امام زمان خود، علي بن ابيطالب (ع) را خانه نشين كردند، و براي زير پا گذاشتن حرمت فاطمه فدك را نيز از او گرفتند. بانوي نمونه اسلام در سال 11 هجرت پس از اينكه كارگزاران حكومت او را ميان در و ديوار قرار داده، خانهاش را آتش زده و كودك نازنينش را قبل از تولد به شهادت رساندند. در بستر بيماري افتاد و در روز سوم جمادي الاخر (3) در مقابل چشمان گريان فرزندانش به همراه ملائكي كه به استقبال آمده بودند، به آسمان پيوست، و شهادت را سرلوحه زندگي فرزندانش نمود. مزار پاك او از ديدگان پنهان است.
1- يكي از القاب حضرت فاطمه زهرا (س)
2- يكي از القاب حضرت فاطمه زهرا (س)
3- روايتهاي ديگر عبارتند از :13 ربيع الاخر _ بيستم جمادي الاخر

یــــــــــافاطمــــــــــــــه زهـــــــــــــــــــــرا ادرکنـــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| شنبه هفدهم اردیبهشت 1390 | 12:34 | [+] | موضوع: |

بشین بخون و کمی هم با ما غصه بخور به جائی برنمیخوره....  

با سلام خدمت همه ی شما خوانندگان محترم وبلاگ.

امروز با یه پست داغ در خدمتون هستم.امیدوارم خوشتون بیاد چون خیلی تلخه.

خوب با دیدن عکس بالا شاید بعضی ها بفهمن می خواهم چی بگم اما نه من نیامده ام تا بگم که اون اتفاق افتاده یا نه آماده ام تا سخنی تازه و تلخ بگویم.

خوب من یادمه وقتی که سال سوم دبیرستان بودم و تازه این فیلم در اومده بود همه این فیلمو رفتن گرفتن تا ببینن چیه البته بعضی ها هم به خاطر گول زنی خودشون و بقیه گفتن ما میبینیم تا بفهمیم

اون بوده یا نه که مطبوعات هر لحظه یه چیزی گفتن اما با خدا که نمی شود............

خوب باید بگم که امثال این موارد در جامعه ما زیاده و تنها این یکی از.................

واقعاْ چرا ما باید در جامعه شاهد این موارد باشیم.

چرا باید این چنین اتفاقاتی اینجا بیفتد البته برای بعضی شما هم ممکن این یه مسئله کامل عادی باشد

و اینجاست که باید به حال خویش گریه کنیم به قول یکی از خوانندگان در این زمینه خیلی قشنگ میگفت که....

خنجر بدست یکی بود ما همکارشیم.....که توی قیامت ما با اون همبالشیم...

ان وقت من و امثال من می رویم و شهوت خود را خالی می کنیم بعد هم میگم ای بابا چرا اینقدر تو جامعه ما فساده و فقط غر می زنیم و بعضی هایمان هم می گوییم عجب آدم های پستی تو جامعه ما هستن و دمه ما گرم که از این کارا نمی کنیم اما تا حالا برات پیش نیومده یا نتوستی که اگه می تونستی بهت نمیخوره از این کارا نکنی شاید همین امثال من هم طور باشد

و یادتان باشد که ما پسرها خیلی ......... هستیم تو را به زهرا تو ای که این مطلب را می خونی یادت باشه تو دام ما ها گرفتار نشی تو روانشناسی میگه اگه به هم دست دادین البته اگه دوست هستین اون دسته خود به خود این پیام را به پسره میده که تو میتونی از این دختر...........

هر چند شاید تو واقعا عاشقش باشی و از ته دل بخوایش اما شاید تو اینطوری باشه از کجا معلوم اونم واقعاْ تو رو بخواد و اینکه یادتون باشه اگه یه سر به دادگاه های طلاق بزنید خواهید که بابا از اول این دو تا مثل مجنون بودن واسه هم تا اینکه یواش یواش که دختره حسابی به پسره وابسته شد اون موقع است که میتونه ازش استفاده نامشروع کنه و کردن و شاید تو یا امثال تو بعدیش باشیم از کجا معلوم..

تازه بعضی مواقع کار به اینجا ختم نمیشه کار به جاهایی میرسه که اگه آدم یه خورده منصف باشه روزها و شب ها گریه می کنه.......

البته در پستهای بعدی مطالب غمیگین تری می نویسم الان هم زیاد حالم خوب نیست امروز تو  دادگاه خانواده چند مورد تجاوز را دبدم که حسابی منو افسرده کرد.

با سپاس از همه تون ببخشید زیاد مفت گفتم امیدوارم که همیشه سالم،پیروز،موفق و کامروا باشین.

همه شما را به خدواند مهربان سپردم در مشکلات از حضرت زهرا کمک بخواین.

یــــــــــا زهــــــــــــرا ادرکنـــــــــــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| پنجشنبه پانزدهم اردیبهشت 1390 | 15:46 | [+] | موضوع: |

اسوه تو چه کسی است؟هــــــــا؟  

یــــــــا زهـــــــــرا ادرکنــــــــــی

با سلام

از اینکه شما مخاطبان دوست داشتنی و عزیز از هر طیفی که هستین

این همه به وبلاگ من لطف دارین و سر می  زنید و نظر می دهید صمیمانه خوشحال و مشعوف و

شادمانم و به خود می بالم  و از همه بیشتر به کسانی عشق می ورزم که بدون تعصب و از روی منطق

نقد می کنند و به وبلاگ ما لطف دارن،همه ی شما به خدا سپردم.

خوب بحث امروز در رابطه با اسوه گذاری و ارزش دهی می باشد و بر همین اساس است که برترین ها را

انتخاب می کنند.

باید تا‌‌سف خورد که در این تنها کشور جهان که هم اسلامی است و هم حکومتش شیعه است باید

ارزش هاو اسوه هایش اینطوری باشد اگر قبل از پیدایش دین اسلام کمی دقیق شویم می بینیم در آن دوره اسوه

گذاری برمبنای پول بوده،قدرت،و شکوه و جلال دوره جاهلی و برده بودن و فقیر و بدبخت بودن چیزی جز

تحقیر و بدبخت و بی عرضه شمرده شدن چیزی به دنبال نداشته است.

اما همین که پیامبر اکرم(ص) آمد و بر روزگار تیره و تار جاهلیت تابید خورشید نمایان شد و تاریکی رنگ

باخت و روشنی غالب گشت و توانست به مردم چگونه زیستن را نشان بدهد.

اما الان از آن زمان بسیار گذشته است و امروز با گونه ای دیگر جاهلیت رخ داده و در این جاهلیت خود

را به شیوه دیگر و حرفه ای تر و گول زننده تر قدرت گرفته و شعار این جاهلیت روشنفکری است و

اینجاست که این همه توانسته خود را به مردم دیکته کند و مردم هم به خیال خام خود روشنفکری را

اختیار کرده اند و اما ....

البته ما نگفتیم که هر روشنفکری در این دسته قرار می گیرد ما در اینجا کلی گفتیم

و اما امروز ملاک ارزشگذاری انسان ها تغییر کرده و بی ارزشی،ارزش شده است.

وای بر ما که داریم به کجا ها که نمی رویم زهرا آن همه تاریانه خورد آن همه ستم دبد به خاطر کی به خاطر

 من شیعه که دینم را حفظ کنم تا امروز بدانم که ارزشگذاری انسان ها باید چجطوری باشد

و اما وای بر ما که شیعه زهرا امروز چجوری دارد جواب از خود گذشتگی هایش را می دهد

که عکس تصویر موبایلش را بازیگرهای سینمائی با تصویر که هر وجدان بیداری خجالت می کشد آنرا بیبیند انتخاب می کنند و او اسوه اش همان تصویر است.

و او اسوه باید زهرا باشد ولی اسوه اش ....

دم ما هم گرم خوب جواب حضرت زهرا را دادیم چه خوب، و چقدر زیبا قدردانی کردیم تازیانه خوردن زهرا را......

ما هم با این همه ادعا هیچکاری هم نکردیم من هم شرمنده اش هستم.

شرمنده دیگه اشکهایم اجازه نمی دهد چیزی بنویسم...........

یـــــــــا زهـــــــــرا خــــــــودت مـــــــددی برســــــــــــان.

نوشته شده توسط : فدک| سه شنبه سیزدهم اردیبهشت 1390 | 12:53 | [+] | موضوع: |

فلسفه حجاب در اسلام چیست؟  

یــــــا زهـــــــــــرا ادرکنــــــــــــی

براى روشن شدن فلسفه حجاب زن و راز تفاوت آن با پوشش مردان، توجه به مطالب ذیل لازم است:
1- توجه به رابطه پوشش با فرهنگ دینى‏
بر اساس فرهنگ اسلامى، انسان موجودى است که براى رسیدن به کمال و معنویّت خلق گردیده است.
اسلام با تنظیم و تعدیل غرایز به ویژه غریزه جنسى و توجه به هر یک از آن‏ها در حدّ نیاز طبیعى، سبب شکوفایى همه استعدادهاى انسان شده و او را به سوى کمال سوق داده است.
پوشش مناسب براى زن و مرد عامل مهمى در تعدیل و تنظیم این غریزه است.
2- توجه به ساختار فیزیولوژى انسان‏
نوع پوشش زن و تفاوت آن با لباس مرد رابطه‏اى مستقیم با تفاوت‏هاى جسمى و روحى زن و مرد دارد.
در تحقیقات علمى در مورد فیزیولوژى و نیز روان‏شناسى زن و مرد ثابت شده که مردان نسبت به محرّک‏هاى چشمىِ شهوت‏انگیز حساس ترند و چون تأثیر حس بینایى زیادتر است و چشم از فاصله دور و میدان وسیعى قادر به دیدن است، از سوى دیگر ترشّح هورمون‏ها در مرد صورتى یکنواخت و بدون انقطاع دارد، مردان به صورتى گسترده تحت تأثیر محرّک‏هاى شهوانى قرار مى‏گیرند اما زنان نسبت به حس لمس و درد حساس ترند و به محرّک‏هاى حسى پاسخ مى‏دهند. حس لامسه بروز زیادى ندارد و فعالیتش محدود به تماس نزدیک است.
از این گذشته چون هورمون‏هاى جنسى زن به صورت دوره‏اى ترشح مى‏شوند و به طور متفاوت عمل مى‏کنند، تأثیر محرّک‏هاى شهوانى بر زن صورتى بسیار محدود دارد و نسبت به مردان بسیار کمتر است.
با توجه به مطالب فوق مى‏توان گفت: حجاب در اسلام از یک مسئله کلّى و اساسى ریشه گرفته است. اسلام مى‏خواهد انواع التذاذهاى جنسى (چه بصرى و لمسى و چه نوع دیگر) به محیط خانواده و در چهارچوب شرع و قانون اختصاص یابد و اجتماع تنها براى کار و فعالیت باشد، بر خلاف سیستم غربى که حضور در جامعه را با لذت جویى جنسى به هم مى‏آمیزد و تعدیل و تنظیم امور جنسى را به هم مى‏ریزد.
اسلام قائل به تفکیک میان این دو محیط است و براى تأمین این هدف، پوشش و حجاب را توصیه نموده است، زیرا بى بند و بارى در پوشش به معناى عدم ضابطه در تحریک غریزه و عدم محدودیت در رابطه جنسى است که آثار شوم آن بر کسى پوشیده نیست.
ج) آثار و فواید رعایت حجاب و پوشش دینى‏


با رواج بى حجابى و جلوه گرى زن، جوانان مجرد، ازدواج را نوعى محدودیت و پایان آزادى‏هاى جنسی خود تلقّى مى‏کنند وافراد متأهل هر روز در مقایسه‏اى خطرناک میان آن چه دارند و ندارند، قرار مى‏گیرند. این مقایسه‏ها، هوس را دامن زده و ریشه زندگى را مى‏سوزاند.

دختر و پسرى که در محیط کار و دانشگاه تحریک شهوانى شوند، از تمرکز و کارآیى آن‏ها کاسته مى‏شود و حکومت شهوت بر اجتماع سبب هدر رفتن نیروى فکرى و کارى است.

حیا، عفاف و حجاب زن مى‏تواند در نقش عاطفى او و تأثیرگذارى بر مرد مؤثر باشد. لباس زن سبب تقویت تخیّل و عشق در مرد است و حریم نگه داشتن یکى از وسائل مرموز براى حفظ مقام و موقعیّت زن در برابر مرد است.
اسلام حجاب را براى محدودیّت و حبس زن نیاورده، بلکه براى مصونیّت او توصیه کرده است، زیرا اسلام راضى به حبس، رکود و سرکوبى استعدادهاى زن نیست، بلکه با رعایت عفاف و حفظ حریم، اجازه حضور زن را در اجتماع داده امّا از سوء استفاده شهوانى و تجارى منع کرده است.
در واقع حجاب موجب محدودیت، مردان هرزه مى‏باشد که در صدد کام جویى‏هاى آزاد و بى حد و حصر هستند و مصونیت زنان از دست این گروه از مردان منظور است.
علاوه بر مطالب فوق استاد مطهری در بیان این که چرا حجاب به زنان اختصاص یافته می گوید: اما علت این که در اسلام دستور پوشش، اختصاص به زنان یافته، این است که میل به خود نمایى و خودآرایى مخصوص زنان است. از نظر تصاحب قلب‏ها و دل‏ها مرد شکار است و زن شکارچى، همچنان که از نظر تصاحب جسم و تن، زن شکار است و مرد شکارچى. میل زن به خود آرایى از حس شکارچى‏گرى او ناشى مى‏شود. در هیچ جاى دنیا سابقه ندارد که مردان لباس‏هاى بدن نما و آرایش‏هاى تحریک کننده به کار برند. این زن است که به حکم طبیعت خاص خود مى‏خواهد دلبرى کند و مرد را دل باخته و در دام علاقه خود اسیر سازد. بنابراین انحراف تبرّج و برهنگى، از انحراف‏هاى مخصوص زنان است و دستور پوشش هم براى آنان مقرر گردیده است».(1) به عبارت دیگر: جاذبه و کشش جنسى و زیبایى خاص زنانه و تحریک پذیرى جنس مردانه، یکى از علت‏هاى این حکم است. توصیه و دستور الهى به پوشش و حجاب براى زنان، به منظور ایجاد محدودیت و محرومیت و چیزهایى از این قبیل که تنها فریب شیطانى‏اند نمى‏باشد، بلکه در واقع براى آگاهى دادن به گوهر ارزشمند در وجود زنان است که باید از آن مراقبت شده و حفظ شود و به تاراج نرود. این کاملاً معقول است که هر چیزى ارزشمندتر باشد، مراقبت و محافظت بیشترى را مى‏طلبد تا از دست راهزنان در امان باشد و به شکل یک ابزار براى مطامع سودپرستان در نیاید.
به یاد داشته باشیم که غریزه جنسى، نیرومند و عمیق است. هر چه بیشتر اطاعت شود، سرکش‏تر مى‏گردد، همچون آتش که هر چه به آن بیشتر هیزم بدهند، شعله ورتر مى‏شود، و شهوت خود را به صورت یک عطش روحى و خواست اشباع نشدنى در مى‏آورد.(2) و وضعیت جهان معاصر و کشانده شدن عده‏اى به همجنس بازى نشانه آشکارى از این حالت است.
بنابراین رعایت نکردن پوشش اسلامى توسط زنان نه تنها از بین رفتن حساسیت مردان را به دنبال ندارد، بلکه موجب طغیان غریزه جنسى آنان نیز مى‏گردد و پس از مدتى باعث دلزدگى و بى معنایى آن خواهد شد.
در مورد مردان نیز این گونه نیست که بتوانند با هر نوع لباسی از خانه بیرون آیند و نوع پوشش آنها می تواند به هر صورتی باشد بلکه مردان نیز در این جهت با محدودیت های خاص خود نسبت به پوشش مواجه هستند اما محدوده پوشش آنان به جهت حضور بیشتر در اجتماع و کارهای سخت و به جهاتی که در بالا ذکر شد با زنان متفاوت است. 2- تحکیم روابط خانوادگى و برقرارى صمیمیت کامل زوجین. 3- استوارى اجتماعى و استیفاى نیروى کار و فعالیّت‏ 4- بالارفتن ارزش واقعیت زن و جبران ضعف جسمانى او
1- بهداشت روانى اجتماع و کاهش هیجان‏ها و التهاب جنسى که سبب کاهش عطش سیرى ناپذیرى شهوت است.

نوشته شده توسط : فدک| سه شنبه سیزدهم اردیبهشت 1390 | 9:37 | [+] | موضوع: |

شب عروسی حضرت فاطمه زهرا(س) چگونه برگزار شد؟  

اسلام برای تحقق ازدواج و شکل گیری کانون خانواده که به یقین بهترین وسیله حفظ عفت عمومی و سالم سازی جامعه انسانی است، دختر و پسر جوان را موظف نموده است که در شرایط خاصی ازدواج کنند و یک سلسله آداب و شرایط را مراعات نمایند تا نخستین روز زندگی خود را به دور از هر گونه پلشتی و نابهنجاری رفتاری شروع کرده باشند.
متأسفانه در عصر حاضر پیرایه ها و وصله های ناهمگونی بر دامن پاک و زیبای این انتخاب نیک و خدا پسندانه یعنی ازدواج، زده شده است، از جمله ولخرجیها و تشریفات عقد و عروسی و ...که گاه سرسام آور و تکان دهنده است.
بهترین الگوی ما در زمینه مجلس عقد و عروسی ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ است. از این رو با بیان چگونگی و کیفیت برگزاری مراسم عروسی دختر پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ و توصیه های پیشوایان دین ـ علیهم السلام ـ در این زمینه را به اختصار پی می گیریم:
پیامبر(ص) با ازدواج امام علی(ع) و حضرت زهرا (س) خط بطلان بر عقاید خرافی زمان خود کشید و سنّت خویش را بر سهولت و آسانی ازدواج قرار داد.
1. آن حضرت اتاق ام سلمه را برای شب عروسی علی و زهرا ـ علیهما السلام ـ برگزید.
2. رسول اکرم (ص) به همسرانش دستور داد تا زهرا (س) را مناسب شأنش آرایش کنند.
3. رسول اکرم (ص) دامادش را موظف فرمود، غذای نیکویی برای اهل خود فراهم کند. البته پدر عروس تهیه گوشت و نان این عروسی را عهده دار شد و تهیه روغن و خرما را به علی (ع) وانهاد.
4. با فراهم شدن مقدمات پذیرایی، پیامبر (ص) آستین بالا زد و خرما را در میان روغن می آمیخت، آنگاه به علی (ع) فرمود: هر که را می خواهی دعوت کن.[1]
5. به دستور پیامبر، مراسم عقد و عروسی زهرا و علی در مسجد برگزار شد.[2] و به دستور و سفارش ایشان بلال مردم را به سمت مسجد فراخواند،[3] تا مردم به صورت عملی شاهد شکل گیری ازدواج برترین زن جهان و برترین مرد ـ پس از پیامبر (ص) باشند و از این شیوه الگو برداری کنند.
با چنین نگرشی مسجد تنها جای روضه خوانی و مجالس عزا نخواهد بود، از پی آمدهای نیک این سنّت، تشویق مردم به استقبال از مساجد است. برگزاری مراسم ازدواج در چنین مکان های مقدسی افزون بر این که گویای تقدس امر ازدواج می باشد، سبب جذب مردم به مکان های مقدس است. البته باید حفظ حرمت و شأن مساجد نیز مورد توجّه قرار گیرد.
6. برگزاری مراسم ازدواج به صورت آشکار[4] مورد سفارش قرار گرفته است.
7. ولیمه دادن در عروسی امری مستحب و پسندیده است. چنان که از حضرت رسول اکرم (ص) نقل شده است که: «از سنّت پیغمبران اطعام دادن در وقت ازدواج است.»
8. پذیرایی ولیمه از میهمانان در روز.[5]
سفارش شده ولیمه عروسی در روز داده شود تا آسایش کسی در معرض خطر قرار نگیرد، واقعاً انسان از این دقت و ظرافتی که در دستورات اسلامی به کار گرفته شده، لذت می برد، رفتار ناشایستی که بعضی از مسلمان ها در نیمه شب به راه میاندازند و آسایش و آرامش دیگران را نادیده می گیرند، چگونه قابل توجیه است؟!!
9. به عروسی در شب سفارش شده است . امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرماید: «عروس های خود را شبانه به خانه شوهر ببرید و هنگام ظهر طعام دهید.»[6]
10. همراهی بدرقه عروس تا خانه داماد، در مراسم عروسی علی ـ علیه السلام ـ و زهرا ـ علیها السلام ـ داماد پیش از عروس، فاطمه ـ علیها السلام ـ به دنبالش و پیامبر (ص) در پی فاطمه روان بودند و مهار مرکب زهرا ـ علیها السلام ـ به دست سلمان فارسی بود. عدّه ای از زنان بنی هاشم، همسران پیامبر، زنان مهاجر و انصار همراه زهرا ـ علیها السلام ـ بودند.
11. رسول اکرم (ص) در شب عروسی حضرت زهرا ـ علیها السلام ـ به دختران عبد المطلب و زنان مهاجرین و انصار سفارش کردند که همراه فاطمه ـ علیها السلام ـ باشند و خوشحال بوده و بخوانند و تکبیر گویند و ستایش خداوند به جای آورند و از گفتن آن چه خوشنودی خداوند در آن نیست، بپرهیزند. طبق نقل تاریخ در این جشن ام سلمه، عایشه، حفصه، معازه خدمت حضرت زهرا (س) اشعاری خواندند، بنابر این جشن باشکوه و به یاد ماندنی برپا شد، و مؤمنین در شادی رسول خدا (ص) سهیم شدند.[7]
توصیه های دیگر
1ـ دختر و پسر جوانی که پیش از ازدواج با هم به توافق رسیده اند و افق فکری و فرهنگی خویش را نزدیک به هم یافتند، می توانند در نحوه برگزاری مراسم نیز به توافق برسند و در صورتی که اطرافیان در صدد برگزاری نامطلوب مراسم بر آمدند، آنان را از هدف و برنامه خویش آگاه سازند و به آنان بفهمانند که حاضر نیستند به خاطر خوش گذرانی عدّه ای انگشت شمار اولین برگ زرین از عمر مشترکشان را با گناه آلوده نمایند.
2ـ عروس و داماد سعی کنند مجلس زنانه را از مردانه کاملاً جدا کنند تا از اختلاط مرد و زن در منازل خصوصی، تالار و سالن های عمومی جلوگیری نمایند. از پخش آواز، غنا و موسیقی های مطرب و غیر مشروع و رقاصی و بی عفتی ها دوری کنند. در فیلمبرداری و عکاسی مراعات حدود شرع شده، هرگز والدین عروس و داماد و خود زوجین شقاوت خویش را با برانگیختن خشم خداوند در نخستین روز شکل گیری زندگی خود سبب نشوند.
3ـ پیشنهاد می شود در برگزاری این مراسم از مداحان و مولودی خوان ها دعوت شود، تا با خواندن اشعار نغز، پربار و عبرت آموز در مقام و منزلت اهل بیت ـ علیهم السلام ـ فضای معنوی و شادی بخش ایجاد کنند. دعوت از سخنرانانی که در این زمینه می توانند جمع حاضر را شاد و خندان نگاه دارند، اجرای نمایش کمدی، گفتن جوک و لطیفه های خنده دار و .... نیز از جمله راه کارهای دیگر نشاط در مجالس عقد و عروسی است.
4ـ مستحب است، مراسم عروسی روز جمعه باشد. چنان که از حضرت علی ـ علیه السلام ـ نقل شده که روز جمعه روز خواستگاری و نکاح است.
5ـ از گرفتن مراسم عروسی در روز های مکروه پرهیز کنید، از جمله:
الف ـ هنگامی که قمر در عقرب است، امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرماید: «کسی که هنگام قمر در عقرب ازدواج کند، نیکی نمی بیند». سه شب آخر ماه قمری که ماه دیده نمی شود، طبق بعضی روایات، ازدواج و آمیزش در چنین وقتی، موجب سقط جنین خواهد شد.[8]

یـــــــا فاطمـــــــــه زهــــــــرا ادرکنـــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| دوشنبه دوازدهم اردیبهشت 1390 | 14:22 | [+] | موضوع: |

شهادت‏ حضرت فاطمه زهرا (س) واقعيتى انكار ناپذير  

شهادت حضرت فاطمه زهراء (س) واقعيتى است كه منابع حديثى و تاريخ شيعه و سنّى بر آن گواه است. برخى به علت عدم آشنائى با حديث و تاريخ، در اين واقعيت ترديد نموده‏اند. از اينرو گوشه‏اى از شواهد اين مصيبت بزرگ را تنها از منابع معتبر اهل‏سنّت تقديم پويندگان حق و حقيقت مى‏نمائيم.

* * *

قال رسول اللَّه (ص): «... فتكون اوّل من يلحقنى من اهل بيتى فتقدم علىّ محزونة مكروبة مغمومة مقتولة ».

(فاطمه) اولين كسى از اهل‏بيتم مى‏باشد كه به من ملحق مى‏گردد، پس بر من وارد مى‏شود، محزون، مكروب، مغموم، مقتول...

فرائد السمطين ج 2، ص 34

* * *

قال موسى بن جعفر (ع): انَّ فاطمة (س) صدّيقة شهيده.

اصول كافى ج 1، ص 381

* * *

قال ابن عباس: إنّ الرّزيّة كُلَّ الرّزية، ما حال بين رسول‏اللَّه (ص) و بين كتابه.

مصيبت تمام مصيبت آنگاه رخ داد كه بين پيامبر (ص) و نوشتارش حائل گرديدند.

صحيح بخارى ج 1، 120

یـــــــــا فاطمـــــــــــه زهـــــــــــرا ادرکنــــــــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| دوشنبه دوازدهم اردیبهشت 1390 | 12:10 | [+] | موضوع: |

5 حدیث از حضرت زهرا(س)  

حدیث ۱ :
 
حضرت زهرا (س) : در یکی از روزها ، صبحگاهان امام علی (ع ) فرمود : فاطمه جان آیا غذایی داری تا از گرسنگی بیرون آیم ؟ پاسخ دادند : نه ، به خدایی که پدرم را به نبوت و شما را به امامت برگزید سوگند ، دو روز است که در منزل غذای کافی نداریم و در این مدت شما را بر خود و فرزندانم در طعام ترجیح دادم . امام (ع ) با تأسف فرمودند : فاطمه جان چرا به من اطلاع ندادی تا به دنبال تهیه غذا بروم ؟ حضرت زهرا (ع ) فرمودند : ای اباالحسن ، من از پروردگار خود حیا می کنم که چیزی را که تو بر آن توان و قدرت نداری ، درخواست نمایم .
 
 
أصبح علی بن أبیطالب (ع ) ذات یوم ساغبا ، فقال : یا فاطمة هل عندک شیء تغذینیه ؟ قالت (ع ) : لا والذی أکرم أبی بالنبوة و أکرمک بالوصیة ما أصبح الغداة عندی شیء ، و ما کان شیء أطعمناه مذ یومین إلا شیء کنت أؤثرک به علی نفسی و علی ابنی هذین الحسن و الحسین . فقال علی (ع ) : یا فاطمة ألا کنت أعلمتینی فأبغیکم شیئا ؟ فقالت (ع ) : یا أباالحسن إنی لأستحیی من إلهی أن أکلف نفسک ما لا تقدر علیه .
 

بحار الانوار ، ج ۴۳ ، ص ۵۹

 
حدیث ۲ :
 
حضرت زهرا (س) : کسی که عبادتهای خالصانه خود را به سوی خدا فرستد ، پروردگار بزرگ بهترین مصلحت او را به سویش فرو خواهد فرستاد .
 
من أصعد إلی الله خالص عبادته ، أهبط الله عزوجل إلیه أفضل مصلحته .

بحار الانوار ، ج ۷۰ ، ص ۲۴۹

 
حدیث ۳ :
حضرت زهرا (س) : پاداش خوشرویی در برابر مؤمن بهشت است ، و خوشرویی با دشمن ستیزه جو ، انسان را از عذاب آتش باز می دارد .
 
بشر فی وجه المؤمن یوجب لصاحبه الجنة ، و بشر فی وجه المعاند المعادی یقی صاحبه عذاب النار .

بحار الانوار ، ج ۷۵ ، ص ۴۰۱

 
حدیث ۴ :
حضرت زهرا (س) : حضرت فاطمه سلام الله علیها به پدر گرامی شان عرض کردند : ای رسول خدا زنان قریش به منزل من وارد شدند و گفتند : پیامبر تو را همسر کسی قرار داد که سرمایه ای ندارد . رسول اکرم صلی الله علیه و آله در جواب فرمودند : قسم به خدا دخترم ، در خیرخواهی تو کوتاهی نکرده ام که تو را به اولین مسلمان و عالمترین و بردبارترین اشخاص تزویج نموده ام . دخترم ، همانا ای عزوجل نگاهی به زمین افکند و از اهل آن دو نفر را برگزید، که یکی از آن دو را پدرت و دیگری را شوهرت قرار داد .
 
قالت فاطمة سلام الله علیها : یا رسول الله دخل علی نساء من قریش و قلن لی زوجک رسول الله من فقیر لا مال له . فقال صلی الله علیه و آله لها : و الله یا بنیة ما ألوتک نصحا أن زوجتک أقدمهم سلما و أکثرهم علما و أعظمهم حلما . یا بنیة إن الله عزوجل اطلع إلی الأرض اطلاعة فاختار من أهلها رجلین ، فجعل أحدهما أباک و الَخر بعلک .

بحار الانوار ، ج ۴۳ ، ص ۱۳۳

 
حدیث ۵ :
حضرت زهرا (س) : ما اهل بیت رسول خدا ، وسیله ارتباط خدا با مخلوقات و برگزیدگان خداییم ، ما جایگاه پاک خدا و دلیلهای روشن او و وارثان پیامبران الهی می باشیم .
 
و نحن وسیلته فی خلقه و نحن خاصته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثة أنبیائه .

شرح نهج البلاغه لابن ابی الحدید ، ج ۱۶ ، ص ۲۱۱

نوشته شده توسط : فدک| یکشنبه یازدهم اردیبهشت 1390 | 9:53 | [+] | موضوع: |

سخنان رهبری درباره حضرت زهرا(س)  

به گزارش آتی نیوز به نقل از برنا برکت وجود انقلاب اسلامی ، امام راحل و مجاهدت شهیدان موجب شد تا حقیقت اسلام در ایران زنده شود و حوادث عظیم تاریخ اسلام و عاشورا در دل مردم جایگاه رفیعی پیدا کند. یکی از این برکت ها، برگزاری مراسم عزاداری دخت گرامی پیامبر اعظم(ص) حضرت فاطمه زهرا(س)به صورت مردمی و خودجوش و ناگذاری دو دهه فاطمیه(س) بوده است. به همین جهت سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی درباره عظمت و بزرگی سرور زنان عالم ، حضرت فاطمه زهرا(س) را می توانید در ادامه بخوانید.


بشریت یكجا مرهون فاطمه‌ى زهرا (س)
فیوضات فاطمه‌ى زهرا(سلام‌اللَّه‌ علیها)، به مجموعه‌ى كوچكى كه در مقابل مجموعه‌ى انسانیت، جمع محدودى به حساب مى‌آید، منحصر نمى‌شود. اگر با یك دید واقع‌بین و منطقى نگاه كنیم، بشریت یكجا مرهون فاطمه‌ى زهرا (سلام‌اللَّه‌ علیها) است - و این گزاف نیست؛ حقیقتى است - همچنان كه بشریت مرهون اسلام، مرهون قرآن، مرهون تعلیمات انبیا و پیامبر خاتم(صلّى‌اللَّه‌ علیه و آله‌ و سلّم) است. در همیشه‌ى تاریخ این‌طور بوده، امروز هم همین‌طور است و روزبه‌روز نور اسلام و معنویت فاطمه‌ى زهرا(سلام‌اللَّه‌ علیها) آشكارتر خواهد شد و بشریت آن را لمس خواهد كرد.

برادران عزیز! آنچه ما وظیفه داریم، این است كه خود را شایسته‌ى انتساب به آن خاندان كنیم. البته منتسب بودن به خاندان رسالت و از جمله‌ى وابستگان آنها و معروفین به ولایت آنها بودن، دشوار است. در زیارت مى‌خوانیم كه ما معروفین به دوستى و محبت شما هستیم؛ این وظیفه‌ى مضاعفى را بر دوش ما مى‌گذارد(1).


معنای ناگشوده ذهن بشر
در باب‌ فاطمه‌ی‌ زهرا (سلام‌الله‌ علیها) است‌. برای‌ انسانهای‌ كوچكی‌ مثل‌ من‌، خیلی‌ دشوار است‌ كه‌ بخواهند ـ ولو از دور ـ درباره‌ی‌ آن‌ عظمت‌ سخن‌ بگویند. ما یك‌ چیز و یك‌ خیال‌ و یك‌ تصویر و یك‌ نقش‌ در ذهنمان‌ می‌گذرانیم‌. این‌ كجا، و واقعیتها و حقیقتها ـ كه‌ بسی‌ عظیمتر از ذهن‌ ماست‌ ـ كجا؟ واقعا دختر پیامبر(ص‌)، معمای‌ ناگشوده‌ی‌ ذهن‌ بشر و معارف‌ بشری‌ است‌. همه‌ی‌ انسانها را یك‌ طرف‌ بگذارید، اولیا را هم‌ در طرف‌ دیگر بگذارید. با این‌كه‌ تعداد اولیا كم‌ است‌، اما وزنه‌ی‌ آنها از همه‌ی‌ بشریت‌ سنگینتر است‌. اگر ملاك‌ وزانت‌ و عظمت‌ را معرفت‌ و آگاهی‌ از حقیقت‌ عالم‌ و نزدیكی‌ به‌ خدا ـ یعنی‌ سرچشمه‌ی‌ همه‌ی‌ وجودها ـ بدانیم‌، یكی‌ از اولیای‌ خدا، از ماسوای‌ همه‌ی‌ اولیا و از همه‌ی‌ وجود منهای‌ اولیا، عظیمتر و وزینتر و باشكوهتر است‌.
وقتی‌ به‌ صف‌ اولیا و عبادالله‌الصالحین‌ نگاه‌ می‌كنید، قله‌هایی‌ وجود دارد كه‌ نسبت‌ آن‌ قله‌ها به‌ بقیه‌ی‌ انسانهای‌ بزرگ‌ عالم‌ معنا، یك‌ نسبت‌ غیرقابل‌ تصور و فوق‌العاده‌ عظیمی‌ است‌. اختلاف‌، اختلاف‌ فاحشی‌ است‌. این‌ قله‌ها، همان‌ كسانی‌ هستند كه‌ در تاریخ‌ نبوتها هم‌ هرجا شما چشم‌ بدوزید، از هر طرف‌ آنها را می‌بینید; مثل‌ انبیای‌ اولوالعزم‌ و بزرگانی‌ از این‌ دست‌ و در این‌ حد. اما در مجموعه‌ی‌ این‌ عظمتها و شكوهها و در بین‌ این‌ برجسته‌ترینها كه‌ ذكرشان‌ برای‌ ما فقط لقلقه‌ی‌ لسان‌ است‌ و امثال‌ من‌، دل‌ و روح‌ و جانشان‌، بسیار كوچكتر و خردتر و حقیرتر از آن‌ است‌ كه‌ بخواهند این‌ معنویتها را درك‌ كنند و همین‌طور از دور تصویری‌ در ذهنشان‌ دارند و آن‌ را بر زبان‌ می‌آورند ـ كه‌ باز این‌ تصویر هم‌، از كلمات‌ خودشان‌ است‌ چند نمونه‌ی‌ بسیار نادر وجود دارد كه‌ از حد توصیف‌ و بیان‌ بالاترند و یكی‌ از اینها، فاطمه‌ی‌ زهرا (سلام‌الله‌ علیها) است‌. فقط با پیامبر و با امیرالمؤمنین‌ می‌شود او را مقایسه‌ كرد(2).


میدان امتحان
میدان، میدان امتحان است. میدان كارِ تصادفى نیست. میدان امتیاز دادنِ بیخودى نیست. خداى متعال بیخودى به كسى امتیاز نمى‏دهد. این جوهر، این اراده قوى، این عزم راسخ، این گذشت و فداكارى در فاطمه زهرا (س) كار را به آن‏جا مى‏رساند كه او سنگ الماسى مى‏شود كه همه این چرخها بر روى آن مى‏چرخد. دشوارترین چرخها را باید بر روى سخت‏ترین پایه‏ها و قاعده‏ها بچرخانند. این چرخ عظیم تاریخ اسلام و امتحانهاى دشوار، در همان دوران كوتاه، بر روى دوش فاطمه زهرا (سلام‏اللَّه‏علیها) بود. خدا او را انتخاب كرد و او توانست بشریّت را نجات دهد. فاطمه زهرا(سلام‏اللَّه‏علیها) فرشته نجات انسانها در طول تاریخ است. براى همین هم هست كه ائمّه (علیهم‏السّلام) این‏قدر براى آن بزرگوار تكریم و حرمت قائلند و نسبت به او اظهار خشوع مى‏كنند. هیچ مقامى از این بالاتر وجود دارد؟(3)


کوثر تمام نشدنی است
بیشترین سنی که برای فاطمه‏ی زهرا (سلام‏الله‏علیها) طبق تواریخ مختلف گفته می‏شود، از هجده سال است تا بیست‏ودو سال. از آن تکریمی که امیرالمؤمنین برای ایشان قائل است، و از آن تکریمی که در روایات و کلمات همه‏ی ائمه (علیهم‏السّلام) درباره‏ی فاطمه‏ی زهرا (سلام‏الله‏علیها) آمده، انسان می‏فهمد که چه عظمت و شیفتگی‏یی در کلمات ائمه نسبت به فاطمه‏ی زهرا موج می‏زند. هر یک از ائمه شط خروشانی هستند که فضای معرفت و استعدادهای بشری را سیراب و بارور کرده‏اند و همه‏ی این جویبارها از این چشمه سرازیر می‏شوند؛ چشمه‏ی جوشان فاطمه‏ی زهرا (سلام‏الله‏علیها). روایات صادقین (علیهم‏السّلام)، عظمت حضرت رضا و موسی‏بن‏جعفر و ائمه‏ی بعدی، مقام والای حضرت بقیّةالله (ارواحنا فداه)، همه جویبارهای آن کوثرند؛ آن کوثر تمام نشدنی، آن چشمه‏ی جوشان؛ برکات فاطمه‏ی زهرا اینهاست(4).


سرور همه زنان عالم
اگر شخصیت فاطمه زهرا سلام‏اللَّه علیها براى ذهنهاى ساده و چشمهاى نزدیك‏بین ما آشكار مى‏شد، ما هم تصدیق مى‏كردیم كه فاطمه زهرا سلام‏اللَّه‏علیها سرور همه زنان عالم است؛ بانویى كه در سنین كم و در عمر كوتاه، به مقامات معنوى و علمى و معرفتى و به مرتبه‏اى برسد كه برابر مرتبه انبیا و اولیاست. در واقع فاطمه زهرا فجر درخشانى است كه از گریبان او، خورشید امامت و ولایت و نبوّت درخشیده است؛ آسمان بلند و رفیعى است كه در آغوش آن، ستاره‏هاى فروزان ولایت قرار گرفته است. همه ائمّه علیهم‏السّلام براى مادر بزرگوار خود تكریم و تجلیلى قائل بودند كه براى كمتر كسى این همه احترام و تجلیل را از آن بزرگواران مى‏شود دید(5).

یـــــــــــا فاطمــــــــــــــــه زهــــــــــــرا ادرکنــــــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| یکشنبه یازدهم اردیبهشت 1390 | 9:42 | [+] | موضوع: |

علت آشکار نشدن قبر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها  

یک علت مهم مخفی بودن قبر حضرت زهرا (س) این است که هنوز رفع ظلم از آن حضرت نشده است، زیرا کسانی که در حق آن حضرت ظلم نمودند و در واقع قاتل آن حضرت هستند هنوز به عنوان صحابی کبار و خلیفة الرسول مورد احترام و اکرام میباشند. در واقع قهر نمودن حضرت فاطمه زهرا (س) با ظالمین در زمان نزدیک به شهادتشان و وصیت آن حضرت به دفن شبانه بدون حضور کسانی که آن مظلومه مقهوره را آزردند، یک شیوه و سبک مبارزه است که آن حضرت برای رسوا نمودن کسانی که مورد غضب پاره تن رسول (ص) قرار گرفتند، انتخاب نمود و جایی برای جعل حدیث و تغییر تاریخ برای پوشاندن این ستم باقی نگذاشت و سند بزرگی است بر مظلومیت آن حضرت.
و اما حضرت امیر (ع) گر چه بزرگ مظلوم عالم بود ولی در مورد آن حضرت شیوه فرق داشت و علت مهم مخفی بودن قبر آن حضرت امیر (ع) شدت دشمنی عدهای از خوارج و بنی امیه بوده که احتمال نبش قبر آن حضرت توسط آنها داده میشده است و در زمانهای بعد، پس از نابود شدن خوارج و بنی امیه و گذشت سالیان متمادی از حکومت بنی عباس، زمانی که در ظاهر مقداری از آن شدت دشمنی کاسته شد و امکان نبش قبر برای دشمنان وجود نداشت. بخصوص که موقعیت مکانی قبر آن حضرت در نزدیکی منطقهای تقریبا شیعه نشین قرار گرفته بود که بعدها شیعیان مانند پروانه دور شمع قبر آن حضرت جمع شدند، به خاطر این جهات، ائمه علیهم السلام مکان قبر آن حضرت (ع) را برای مردم بیان کردند.

یــــــــــا فاطمـــــــــــه زهـــــــــــــــــرا ادرکنــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| شنبه دهم اردیبهشت 1390 | 12:44 | [+] | موضوع: |

کیفیت حجاب و پوشش حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)  

می خواهیم با نگاهی بر کیفیت حجاب و پوشش حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به تبیین هر چه بیشتر چگونگی حجاب بپردازیم.

اگر چه عمر شریفه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از هجده سال تجاوز نکرد، اما در ابعاد مختلف زندگی می تواند الگوی مناسبی برای بانوان باشد. از جمله موارد می توان در مورد حجاب ایشان الگو پذیری داشت. با توجه به منابع تاریخی، پیرامون حجاب حضرت می توان مواردی را به شرح ذیل نام برد:

حضرت در امر حجاب بسیار مواظبت می نمودند، تا آنجا که در مقابل افراد نابینا هم بی مبالاتی نداشتند، مرد نابینایی وارد منزل ایشان شد. حضرت برخاستند و به اتاق دیگر رفتند. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: دخترم! این مرد نابیناست.

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمودند: پدر اگر چه او مرا نمی بیند، ولی من که او را می بینم و او بوی من را استشمام می کند….

همچنین تا آنجایی که ضرورت نداشت، حضرت از خانه خارج نمی شدند. حتی زمانی هم که حضرت برای ایراد خطبه وارد مسجد شدند و برای احقاق حق و ابطال باطل سخن رانی کردند در عین حفظ حریم و عفت بودند. حضرت امام حسن علیه السلام در کیفیت این حضور حضرت در جمع می فرمایند:

مادرم روسری بر سر نمود و چارقد بلند خود را پوشید … در حال راه رفتن بگونه ای بود که لباسش به پا گیر می کرد (کنایه از این که پوشش کامل رعایت شده بود.) … او در میان زنان انصار از خانه خارج شد… همچون حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم با وقار و متانت حرکت می نمود …

وجود این حالات بیان از اهتمام حضرت به مساله حجاب دارد. حضرت در توصیه ای به زنان می فرماید: آنچه برای زنان نیکو است، آن است که مردان را نبینند و مردان هم ایشان را نبینند. (به این معنی که تا موقعی که لزوم ندارد حضور در جمع مردان معنی ندارد.)

لذا در جایی دیگر می فرمایند: نزدیکترین حالت زن به خدا، موقعی است که در خانه بماند.خلاصه این که توجه حضرت به حجاب تا لحظه مرگ هم ادامه داشت، لذا از کیفیت حمل بدن محترمشان به صورتی که آن موقع مرسوم بود ـ حمل بر تابوت بدون پوشش ـ ابراز نگرانی کردند. لذا به همسر خود وصیت نمودند که تابوتی آماده کند، همان گونه که ملائکه شکل آن را به حضرت نشان داده بودند.

در قضیه فدک نیز شکل خاص حجاب حضرت زهرا را هنگام خروج از منزل این گونه توصیف نموده است :حضرت زهرا(س) هنگام خروج از منزل مقنعه را محکم به سر بستند و جلباب (چادر) را به گونه ای که تمام بدن آن حضرت را می پوشاند و گوشه های آن به زمین می رسید به تن کردند و به همراه گروهی از نزدیکان و زنان قوم خود به سوی مسجد حرکت کردند. (طبرسی الاحتجاج ج ۱ ص ۹۸)

قضیه فوق گویای آن است که حجاب و پوشش بیرون از منزل حضرت در مواجهه با نامحرمان دقیقا همان دو پوشش معروف بانوان در قرآن یعنی خمار(مقنعه ) و جلباب (چادر) بوده است . بنابراین می توان این دو نوع حجاب و پوشش را حجاب و پوشش قرآنی و فاطمی دانست

یـــــــــــا فاطمــــــــــه زهــــــــــــــــــرا ادرکنــــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| شنبه دهم اردیبهشت 1390 | 9:44 | [+] | موضوع: |

حضرت فاطمه زهرا ولایت را از غربت نجات داد  

 

خبرگزاری رسا ـ امام جمعه گلوگاه به نقش حضرت فاطمه(س) در دفاع از جایگاه ولایت و امامت اشاره کرد و گفت: این بانوی نمونه اسلام با بصیرت ولایت را از غربت نجات داد.


حجت الاسلام حسین رستمی، امام جمعه گلوگاه، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در شرق مازندران، اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا(س) در اوج انحرافات با سخنرانی و خطبه‌ای که ایراد کردند نقشه سیاسی حاکمان را تغییر داده و در جنگ‌های مختلف نیز نقش‌آفرین بودند.
 
وی بیان داشت: ولایت‌مداری حضرت فاطمه(س) و دفاع از حضرت علی(ع) به عنوان امری شخصی و خانوادگی نبود بلکه مسأله امت و اصل اسلام بوده و به همین دلیل حرکت حضرت فاطمه در این عرصه، حرکتی در راستای حمایت از امت اسلامی و انجام رسالتی مکتبی به شمار می‌رود.
 
امام جمعه گلوگاه افزود: بصیرت و ولایت‌مداری تنها در داشتن یک تحلیل درست نیست؛ بلکه مبارزه و مجاهده در این راه حد اعلای بصیرت و ولایتی بودن است و حضرت زهرا(س) حائز این مقام بودند.

حجت الاسلام رستمی با تاکید بر درس‌آموزی زنان جامعه اسلامی از حضرت فاطمه(س) اظهار داشت: زنان امروز جامعه اسلامی با پیروی از سیره عملی آن حضرت می‌توانند در جامعه موثر باشند و اقدامات سرنوشت‌ساز و تاریخی رقم بزنند و جنسیت آنان هرگز مانع از این موضوع نخواهد شد.

وی بیان داشت: امروز حرکت نورانی و ارزشمند آن حضرت به عنوان بنیانگذار ولایت و امامت استمرار دارد و ارادتمندان در هر مکانی با تأسی به ایشان از ولایت و امامت دفاع می‌کنند. 

حجت الاسلام رستمی با اشاره به نقش اجتماعی حضرت زهرا(س) گفت: ایشان در دوران حیات رسول خدا(ص) و در جنگ‌ها به عنوان پرستار مجروحان و کمک به پیامبر اکرم (ص) و در فعالیت‌های اجتماعی در محدوده ضوابط شرعی حضور داشتند.

امام جمعه گلوگاه ادامه داد: زنان فاطمی و مردان علوی در سال جهاد اقتصادی باید شاخصه‌های موجود در بیان ائمه معصومان(ع) که به عنوان راهکارهای تکامل برای بشریت بیان شده را سرلوحه قرار دهند.

حجت الاسلام رستمی با اشاره به خطابه‌های آن حضرت در پاسداری از دین و ولایت افزود: این امر نشان‌دهنده این است که یک زن در سخت‌ترین شرایط همچون استوانه‌ای محکم، می‌تواند محور یک حرکت اجتماعی و سیاسی قرار گیرد و حضرت زهرا(س) محور تداوم مقاومت و حفظ ولایت بودند.

وی با اشاره به نقش محوری حضرت زهرا(س) در دفاع از ولایت گفت: حضرت على‌(ع) بخش زیادى از زندگى مشترکش با حضرت فاطمه(س) را در میدان‌هاى جهاد و یا مأموریت‌هاى تبلیغى گذراند و دور از خانه بود.

امام جمعه گلوگاه بیان داشت: حضرت فاطمه(س) خود نیز با تمام توان براى یارى سپاه اسلام مى‏کوشید، در کارهاى خدماتى و امدادى شرکت مى‏جست و به یارى خانواده‏هاى رزمندگان و شهدا مى‏شتافت.

وی به نقش حضرت زهرا(س) در تغییر سنت‌های غلط جاهلی اشاره کرد و گفت: آن حضرت الگوی سنت شکنی پیامبر(ص) در بی‌حرمتی و بی‌توجهی به شخصیت دختران و زنان است.‌/950/ت302/س

یــــــــــا فاطمــــــــــه زهــــــــــرا ادرکنـــــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| چهارشنبه هفتم اردیبهشت 1390 | 14:13 | [+] | موضوع: |

دعای روز آخر حضرت فاطمه زهرا (س)  

از حضرت امام محمد باقر، علیه ا لسلام، روایت شده که چون فاطمه دختر رسول خدا، شصت روز بعد از ارتحال پدربزرگوارش درنگ کرد، بیمار شد و بیماری او شدّت یافت؛ پس از دعاهای او در شکایت به دربار الهی این بود: «ای همیشه زنده ‌ای که قائم به ذاتی! ‌به رحمت تو طلب دادرسی می‌کنم، پس به دادم برس!‌ بار خدایا!‌ مرا از آتش دوزخ دور بدار و داخل بهشتم گردان و مرا به پدرم محمد، صلّی الله علیه و آله و سلّم، ملحق فرما!»
امیرالمؤمنین می‌فرمود: «خداوند تو را عافیت دهد و تو را باقی بدارد.» ولی حضرت فاطمه در جواب می‌گفتند: «ای ابوالحسن! ‌چه سریع من به لقای خدا می‌رسم.»
و بعد راجع به صدقات خود و اثاث خانه وصیت کرد و نیز به همسر خود وصیت فرمود که امامه دختر ابی العاص (خواهرزاده خود حضرت فاطمه) را به ازدواج خود در بیاورد.
در اینجا اولاً‌ به فقراتی از دعای حضرت فاطمه که گویا مربوط به روزهای آخر عمر ایشان است اشاره شده و از خود این دعا استشمام رایحه پایان یافتن عمر سیدة النساء می‌شود. در این دعا از خدا فریادرسی خواسته و دوری از آتش دوزخ و دخول در بهشت و ملحق شدن به پدربزرگوارش حضرت محمد، صلّی الله علیه و آله و سلّم، را درخواست کرده است و این خود از عدم دلبستگی بانوی اسلام به دنیا و شوق او به مرگ و رسیدن به جوار پدربزرگوارش، خبر می‌داد.
و چون این دعا از نزدیکی ارتحال فاطمه حکایت می‌کرد امام امیرالمؤمنین او را دلجویی فرمود که خداوند، تو را عافیت می‌دهد و باقی می‌گذارد ولی فاطمه که خود را در آستانه مرگ می‌دید، جواب می‌داد که به سرعت ارتحال من فرا می‌رسد.
مطلب دیگر آنکه راجع به صدقات خود و اثاث منزل، وصیت کرد که چگونه و در چه راهی مصرف شود.
و آخرین نکته، این است که از همسر عزیز خود می‌خواهد بعد از وی تنها نماند، بلکه ازدواج مجدّد کند، اما موردی را تعیین می‌کند و او امامه دختر عاص بن ربیع است که مادرش زینب دختر رسول خدا، صلّی الله علیه و آله و سلّم، بود، و بدین ترتیب دختر خواهر خود را پیشنهاد می‌کند.
راستی علوّ نظر و اوج فکر فاطمه زهرا را باید دید که همان چیزی که برخی از زنان از آن بیمناکند، فاطمه صریحاً‌ می‌‌خواهد که انجام بشود و از امیرالمؤمنین علی، علیه السلام، درخواست می‌کند که بعد از وی ازدواج کند. و سرّ‌ اینکه نام امامه را برد طبق روایات، برای ملاحظه حال فرزندانش حسن و حسین و دیگر فرزندان بود که طبعاً‌ درباره آنان مهربانی خواهد کرد، زیرا دختر خاله کودکان است.

برگرفته از کتاب سیره و سخن فاطمه/ آیت الله کریمی جهرمی

یــــــــــا فاطمــــــــــه زهـــــــــرا ادرکنـــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| سه شنبه ششم اردیبهشت 1390 | 9:6 | [+] | موضوع: |

سبب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) چه بود؟  

عن ابى بصير عن ابى عبدالله عليه السلام قال و كان سبب و فاتها ان قنفذا مولى الرجل لكزها بنعل السيف بامره فاسقطت محسنا و مرضت من ذالك مرضا شديدا و لم تدع احدا ممن اذاها يدخل عليها. از دلائل الامامه طبرى صفحه 45
از ابوبصير از حضرت امام صادق عليه الصلوه والسلام روايت شده كه امام صادق كاشف حقايق فرموده است علت و سبب وفات آنحضرت آن بود كه قنفد غلام آن مرد بامر و دستور وى بوسيله غلاف شمشير ضرباتى زد كه بر اثر آن محسن را سقط نمود و بدين جهت بى سختى مريض گرديد و به هيچ كس از آزار كنندگان خود اجازه عيادت نداد. و قريب به همين مضمون در سبب وفات حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها در كتاب بيت الاحزان صفحه 160 از محدث قمى نقل گرديده است.
آنچه مسلم و محرز است دختر پيغمبر حضرت فاطمه زهرا اطهر باجل خود و مرگ طبيعى وفات ننموده است بكله سبب مرگ آنحضرت همان است كه از لسان امام صادق كاشف حقايق نقل شده است و آن همان اذيت هائى كه دشمن ستمكار بر آن بزرگوار نموده علت شهادت آن يادگار و اثر والاگهر پيامبر گرديده است عجيب است با اينكه بارها پيغمبر اكرم فرموده فاطمه پاره تن من است و آزار و اذيت او آزار من است و آزار من آزار بخداست اما اين مردم منافق و ظالم ابدا رعايت سفارش و گفتار آن بزرگوار را درباره دخترش نكردند بكله آنچه توانستند بفاطمه زهرا و عصمت كبرى (ع) ظلم و ستم كردند حق او و شوهرش را غصب نمودند بضرب غلاف شمشير ضربه بر حضرتش وارد و محسن ششماهه در شكمش را سقط نموده و سيلى بر صورت نازنين انور دختر پيغمبر زده رخساره اش را با ضرب سيلى نيلى و آزرده نمودند و چه بى احترامى و جسارتهاى ديگر كه قلم از شرح آن شرم دارد بايد بفاطمه گفت يا فاطمه الزهرا خدا بتو صبر و اجر مرحمت نمايد.
• اى مه برج حيا و عصمت كبرى قدر تو مجهول ماند و قبر تو مخفى محسن ششماهه تو چون بزمين خورد روز قيامت بس است بهر شفاعت محسن و اصغر به نزد خالق يكتا
بانوى حوران خلد حضرت زهرا (ع) حق تو مغصوب گشت چشم تو عبرا طفل خود از بر فكند مادر عيسى محسن و اصغر به نزد خالق يكتا محسن و اصغر به نزد خالق يكتا
در زيارتش مى خوانيم (المغصوبته حقها المكسوره ضلعها الممنوعته ارثها المظلوم بعلها المقتول ولدها)
پس از بيان اين گفتار كه باختصار به آن اشاره شد سبب وفات حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها دانسته گرديد و حضرتش در حالى كه جوان بود از دنيا رفت و اين بانوى عظمى نخستين شهيد در راه اسلام و قرآن و ولايت است. صلوات و درود بى نهايت ازلا و ابدا و سرمدا بر آن حضرت و پدرش و شوهرش و اولاد اطهارش باد.
یــــــــــــا فاطمـــــــــه زهـــــــــرا ادرکنــــــــــی
نوشته شده توسط : فدک| سه شنبه ششم اردیبهشت 1390 | 9:0 | [+] | موضوع: |

دوران پايانی زندگی فاطمه زهرا (ع)  

در سال يازدهم هجری در آخر ماه صفر رحلت جانگداز پيامبر (ص) پيش آمد و چه درد آور بود جدايی اين پدر و دختر . پيغمبر (ص) در حالت احتضار و آخرين ساعات حيات ، دختر عزيزش فاطمه (س) را خواست و نزديکش نشانيد و در گوش او رازی را گفت . چون سرّ اين رازگويی را از حضرت فاطمه زهرا (ع) پرسیدند ، فرمود : نخست پدرم خبر مرگ خود را به من گفت ، بسيار محزون شدم و عنان شکيبايی از دست دادم ، گريه کردم او نيز متأثر شد ، ديگر بار در گوشم گفت : دخترم! بدان تو نخستين کسی از خانوادهء من هستی که به من ملحق خواهی شد .
با شنيدن اين بشارت خوشحال شدم . پدرم فرمود راضی هستی که سيده نساء العالمين و سيده نساء اين امت باشی ؟ فاطمه گفت : به آنچه خدا و شما بپسنديد راضی ام .آری مرگ پدری مهربان و دگرگونيهايی که پس از رسول خدا (ص) رخ داد ، روح وجسم دختر پيغمبر (ص) را آزرده ساخت . وی در روزهايی که پس از مرگ پدر زيست ، پيوسته رنجور پژمرده و گريان بود . آری ، فاطمه سرور زنان عالم و سرور زنان اين امت ، اين نوگل خندان باغ رسالت بر اثر تند بادهای حوادث ، و بر اثر مصائب جانکاه و دوری از پدر گرانقدرش رسول اکرم (ص) پس از چندی به گلشن رضوان شتافت .  

یــــــــــا فاطمـــــــــه زهـــــــــــــرا ادرکـنــــــــــــــی
نوشته شده توسط : فدک| دوشنبه پنجم اردیبهشت 1390 | 11:58 | [+] | موضوع: |

یک پرسش و یک پاسخ  

سلام ببخشید یه سوال داشتم کتاب حلیه المتقین رو خوندین
 که حتما نه ؟
من توی اون کتاب چیزایی خوندم که از زن بودن خودم متنفر شدم ...
باورم نمی شد که پیامبر (ص) همچین چیزی گفته باشن
این قضیه بر میگرده به چند سال پیش که تو کتاب احکام دبیرستان یه حدیث از پیامبر بو که گفته بودن "اگر سجده بر غیر خدا حرام نبود به زنان دستور می دادم برای شوهرانشون سجده کنند "این جمله رو تو کتاب گناهان کبیره هم دیدم ...من اون موقع یه دختر 15 ساله بودم و ذهنیتم یه چیز دیگه بود و اون زمان هم خیلی رفتم دنبالش اما کسی نبود که دلیل این احادیث متناقض رو به من بده ...الان هم کسی هنوز نتونسته قانعم کنه
همون موقع تو کتاب حلیته اامتقینن که یه کتاب معتبر برای شیعیان و مسلمونا هستش یه جمله شگفت انگیز تر خوندم و اون این بود :
ص68
زنی که نازاس ارزشش به اندازه حصیر زیر پاست... یا یه چیزی تو همین مایه ها الان یادم نیس
به نظرتون این جملات چه معنی می تونه داشته باشه
این با تمدن اسلام خیلی متناقضه ...
اگه یه غیر مسلمون این حدیثو به من نشون داد من چی می تونم جوابشو بدم
من به عنوان یک زن
اگه به خاطر این نقصی که خدا در وجودم قرار داده و ناخواسته بودم اینقدر بی ارزش می شم ؟
این معنی ارزش زنه ؟
شما نمی تونی خودتو بذاری جای من وقتی این جمله رو خوندم چه احساسی بهم دست دادا دوس داشتم بمیرم همین ...
تا حالا اینقدر به من توهین نشده بود
یا یه چیز دیگه "این یکی دیگه قابل تحمل نیست "(یه مرد می تونه زنشو بزنه )می دونم الان چی می گین می گین گفتن اینقدر آروم که اثری نمونه ازش ...
خنده دار نیست ؟ ما اانسانیم ...ما می تونیم مسائلمونو با صحبت حل کنیم خداوقتی به ما عقل داده دلم داده کنارش نه ؟
این توهین به شخصیت یه زن نیست که یه مرد که حتی ارزش نداره اسم آدم روش گذاشته باشه با استناد به این حدیث ها بتونه هر توهینی رو به زنش که شاید از لحاظ معنوی و شخصیتی خیلی بالاتر از اون باشه ینی از نظر قران در محضر خدا ارزش بیشتر داره
"نمی دونم چند روزه داره این فکرا آزارم می ده هیچ عقل و منطقی باور نمی کنه که این حرفا متعلق به اسلام باشه
اگه می تونین جوابمو بدین
خیلی خوشحال می شم ...دیگه حس خوبی ندارم نمی دون چرا ؟

جــــــــــواب ســـــــــــــــوال بالا

بسم الله الرحمن الرحیم.

دانستن نظر دین در مورد یک مقوله به وسیله خواندن یک روایت یا آیه به دست نمی آید. باید مجموعه ای از روایات و آیات را با احاطه به علومی مانند درایة الحدیث، علم رجال و ... بررسی کرد تا یک دیدگاه دینی به دست بیاید. بر این اساس انسانی که از این دست علوم بی بهره است باید به دانشمند این دانش روی آورد و از او نظرات دین را بفهمد.

در مورد ارزش زن و جایگاه او از نظر اسلام برخی با دیدن یک روایت و بدون توجه این که آیا این احادیث؛ جعلی هستند یا معتبر و در صورت اعتبار آیا درک من از این حدیث درست است یا نه و یا مترجم قابلیت ترجمه این روایت را داشته یا نه و از این دست مسایل که در علوم خاصی بحث می شود و توانایی خاصی می طلبد؛ شبهاتی در ذهن دارند که رویکرد آنان را رویکردی چالشی به دین و نگاه آنان را پر خطر می سازد.

در ادامه روایاتی در مورد زن را اشاره می کنیم که گلچینی از مجموعه روایات متعددی در این زمینه است:

1.      روایاتی در مورد دختران:

عنه صلي الله عليه وآله : مَن كانتْ لَه ابنةٌ فأدّبَها وأحْسَنَ أدَبها ، وعلّمَها فأحْسَنَ تعليمَها ؛ فأوسَعَ علَيها مِن نِعمِ اللّه ِ الّتى أسبَغَ علَيهِ ، كانَتْ لَه مَنَعةً وسِتْرا مِن النّارِ .(میزان الحکمة ج1 ص 107حدیث 403)

پيامبر خدا صلي الله عليه وآله : هر كه دختري داشته باشد وخوب تربيتش كند واو را به خوبي دانش بياموزد واز نعمتهايي كه خداوند به او عطا كرده به وفور بهره مندش سازد، آن دختر، سپر وپوشش پدر در برابر آتش دوزخ خواهد بود.

رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : لا تَكرَهوا البَناتَ ؛ فإنَّهُنَّ المُؤنِساتُ الغالِياتُ. (میزان الحکمة ج 13ص 442 ح٢٢٦١٩)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله: دختران را بد ندانيد؛ زيرا آنها مونس هاى گرانبهايى هستند.

رسول الله صلى الله عليه و آله : البَناتُ هُنَّ المُشفِقاتُ المُجَهَّزاتُ المُبارَكاتُ. (میزان الحکمة ج 13ص 442 ح٢٢٦21)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : اين دخترانند كه دلسوز و مددكار و با بركتند.

رسول الله صلى الله عليه و آله : مَن وُلِدَت لَهُ ابنَةٌ فلَم يُؤذِها و لَم يُهِنْها و لَم يُؤثِرْ وُلدَهُ علَيها ـ يَعني الذُّكورَ ـ أدخَلَهُ اللّه ُ بِها الجَنَّةَ (میزان الحکمة ج 13ص 442 ح٢٢٦22)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس كه برايش دختر به دنيا آيد و او را اذيّت نكند و حقيرش نشمارد و فرزندان ـ يعنى پسران ـ خود را بر او ترجيح ندهد، خداوند به واسطه آن دختر او را به بهشت مى برد.

رسول الله صلى الله عليه و آله : نِعمَ الوَلَدُ البَناتُ المُخَدَّراتُ ، مَن كانَت عِندَهُ واحِدَةٌ جَعَلَها اللّه ُ سِترا لَهُ مِن النّارِ. (میزان الحکمة ج 13ص 442 ح٢٢٦23)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : چه خوب فرزندانى هستند دخترانِ با حيا. هر كس يكى از آنها را داشته باشد، خداوند آن دختر را براى او مانعى در برابر آتش دوزخ قرار مى دهد.

رسول الله صلى الله عليه و آله : إنّ اللّه َ تباركَ و تعالى علَى الإناثِ أرأفُ مِنهُ علَى الذُّكورِ ، و ما مِن رجُلٍ يُدخِلُ فَرحَةً علَى امرأةٍ بَينَهُ و بَينَها حُرمَةٌ ، إلاّ فَرَّحَهُ اللّه ُ تعالى يَومَ القِيامَةِ. (میزان الحکمة ج 13ص 442 ح٢٢٦24)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : خداوند تبارك و تعالى به زنان مهربانتر از مردان است. هيچ مردى نيست كه زنى از محارم خود را خوشحال سازد، مگر اينكه خداوند متعال در روز قيامت او را شادمان گرداند.

أُتِيَ رَجُلٌ وَ هُوَ عِنْدَ النَّبِيِّ ص فَأُخْبِرَ بِمَوْلُودٍ أَصَابَهُ فَتَغَيَّرَ وَجْهُ الرَّجُلِ فَقَالَ لَهُ النَّبِيُّ ع مَا لَكَ فَقَالَ خَيْرٌ فَقَالَ قُلْ قَالَ خَرَجْتُ وَ الْمَرْأَةُ تَمْخَضُ فَأُخْبِرْتُ أَنَّهَا وَلَدَتْ جَارِيَةً فَقَالَ لَهُ النَّبِيُّ ص الْأَرْضُ تُقِلُّهَا وَ السَّمَاءُ تُظِلُّهَا وَ اللَّهُ يَرْزُقُهَا وَ هِيَ رَيْحَانَةٌ تَشَمُّهَا.(الكافي ج 6 ص4 باب فضل بنات)

مردى در خدمت پيامبر صلى الله عليه و آله بود كه خبر به دنيا آمدن فرزندش را به او دادند. رنگش دگرگون شد. پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: تو را چه شد؟ عرض كرد: خير است. پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: بگو. عرض كرد: وقتى از خانه بيرون آمدم همسرم درد زايمان داشت و حالا برايم خبر آوردند كه دختر زاييده است. پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: سنگينى اش بر روى زمين است و سايه بانش آسمان و روزى دهنده اش خدا و او يك دسته گل است كه تو او را مى بويى.

الإمامُ عليٌّ عليه السلام : كانَ رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله إذا بُشِّرَ بِجارِيَةٍ قالَ : رَيحانَةٌ و رِزقُها علَى اللّه عَزَّ و جلَّ. (میزان الحکمة ج 13ص 443 ح٢٢٦26)

امام على عليه السلام : هرگاه به رسول خدا صلى الله عليه و آله مژده مى دادند كه برايش دخترى به دنيا آمده است، مى فرمود: دسته گل است و روزيش را خداوند عزّ و جلّ مى دهد.

الإمامُ الصادقُ عليه السلام ـ للِجارُودِ بنِ المُنذِرِ ـ : بَلَغَني أنّهُ وُلِدَ لكَ ابنَةٌ، فتَسخَطها ؟ و ما علَيكَ مِنها ! رَيحانَةٌ تَشَمُّها و قَد كُفِيتَ رِزقَها ، و(قَد) كانَ رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله أبا بَناتٍ. (میزان الحکمة ج 13ص 443 ح٢٢٦28)

امام صادق عليه السلام ـ به جارود بن منذر ـ فرمود : شنيده ام از اينكه دخترى برايت زاده شده است ناراحتى! از او به تو زيانى نمى رسد، گل خوشبويى است كه مى بويى و روزيش هم تضمين شده است، پيامبر خدا صلى الله عليه و آله داراى چند دختر بود!

الامام الصادق عليه السلام : البَناتُ حَسَناتٌ و البَنُونَ نِعَمٌ ، و الحَسَناتُ يُثابُ علَيها و النِّعَمُ مَسؤولٌ عَنها. (میزان الحکمة ج 13ص 444 ح٢٢٦29)

امام صادق عليه السلام : دختران حَسَنه هستند و پسران نعمت، براى حسنات پاداش داده مى شود و از نعمت ها بازخواست مى گردد.

2.      روایاتی در مورد زنان

عَنْ سَيِّدِ الْعَابِدِينَ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أبِي طَالِب قَال: ... وَ أمَّا حَقُّ الزَّوْجَةِ فَأنْ تَعْلَمَ أنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَهَا لَكَ سَكَناً وَ اُنْساً فَتَعْلَمَ أنَّ ذَلِكَ نِعْمَةٌ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَيْكَ فَتُكْرِمَهَا ... (من‏لايحضره‏الفقيه، ج2، ص621، باب الحقوق، ح3214.)

امام سجاد می فرماید: حق زن بر گردن شوهر آن است که شوهر بداند خداوند زن را مایه آرامش او قرار داد –در آیه قرآن آمده که مرد ها در نزد همسرانشان آرامش می یابند و این ساختار آن هاست- و شوهر بداند که زن نعمتی است که خداوند به مرد ارزانی داشته است پس باید بسیار او را اکرام کند.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: أخْبَرَنِي أخِي جَبْرَئِيلُ وَ لَمْ يَزَلْ يُوصِينِي بِالنِّسَاءِ حَتَّى ظَنَنْتُ أنْ لَا يَحِلَّ لِزَوْجِهَا أنْ يَقُولَ لَهَا اُفٍّ يَا مُحَمَّدُ اتَّقُوا اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ فِي النِّسَاءِ فَإِنَّهُنَّ عَوَانٍ (اسیرات) بَيْنَ أيْدِيكُمْ أخَذْتُمُوهُنَّ عَلَى أمَانَاتِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ  ... فَأشْفِقُوا عَلَيْهِنَّ وَ طَيِّبُوا قُلُوبَهُنَّ حَتَّى يَقِفْنَ مَعَكُمْ وَ لَا تَكْرَهُوا النِّسَاءَ وَ لَا تَسْخَطُوا بِهِنَّ وَ لَا تَأخُذُوا مِمَّا آتَيْتُمُوهُنَّ شَيْئاً إِلَّا بِرِضَاهُنَّ وَ إِذْنِهِنَّ الْخَبَر (مستدرك‏الوسائل، ج14، ص252، باب68، حديث 16627 – 2)

رسول خدا می فرمودند: آنقدر جبرئیل در مورد زنان به من سفارش نمود که من فکر کردم نمی توان به آنان حتی اف گفت. جبرئیل به من می گفت: ای محمد در مورد زنان تقوا پیشه کن زیرا آنان همچون اسیران در دست تو هستند. آنان را بر امانت الهی (عقد ازدواج) گرفتید ... بر آنان نهایت مهربانی را داشته باشید قلب‏هایشان را از ناراحتی ها پاک کنید تا با شما بمانند. زنان را به سختی نیندازید و بر آنان با سخط رفتار نکنید و اگر مالی داشتند فقط با اجازه و رضایت آنان از آن استفاده کنید.

عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أبِيهِ عَنْ جَدِّهِ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ أبِيهِ عَنْ عَلِيٍّ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: وَ مَنِ اتَّخَذَ زَوْجَةً فَلْيُكْرِمْهَا (مستدرك‏الوسائل، ج14، ص250، باب66، حديث16617 – 2)

رسول خدا فرمودند: هر کس همسری را اتخاذ کرد او را اکرام کند.

عَنْ أمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيٍّ قَالَ: إِنَّ النِّسَاءَ عِنْدَ الرِّجَالِ لَا يَمْلِكْنَ لِأنْفُسِهِنَّ ضَرّاً وَ لَا نَفْعاً وَ إِنَّهُنَّ أمَانَةُ اللَّهِ عِنْدَكُمْ فَلَا تُضَارُّوهُنَّ وَ لَا تَعْضُلُوهُنَّ (مستدرك‏الوسائل، ج14، ص251، باب66، حديث 16622 - 7)

امیر المومنین علی علیه السلام فرمودند: زنان که به ازدواج مردان در می آیند از خود اختیاری ندارند. آنان امانت های خدا در نزد مردان هستند پس  به آنان ضرری نرسانید و از آنان دوری نگزینید.

قال رسول الله صل الله علیخ و آله: خيركم خيركم لأهله و أنا خيركم لأهلي ما أكرم النّساء إلّا كريم و لا أهانهنّ إلّا لئيم. (نهج الفصاحة ص 473)

بهترين شما كسى است كه براى كسان خود بهتر است، من از همه شما براى كسان خود بهترم، بزرگ مردان زنان را گرامى شمارند و فرومايگان زنان را خوار دارند.

همان طور که مشاهده شد ما از بیان و توضیح روایات خود داری و به ذکر ترجمه اکتفا کردیم تا مخاطب خود به تفکر بر این روایات پرداخته و نظر صحیح اسلام نسبت به جنس زن را دریابد.

نوشته شده توسط : فدک| یکشنبه چهارم اردیبهشت 1390 | 18:3 | [+] | موضوع: |

فاطمه(س) یک اسوه.  

بسم الله الرحمن الرحیم

سال دقیق تولد حضرت فاطمه ی زهرا (س) میان مورخین و راویان احادیث مورد اختلاف است بطوریکه تولد ایشان را از پنج سال قبل از بعثت تا پنج سال پس از بعثت نیز آورده اند.

ابن جوزی و طبری در تاریخ خود سال تولد حضرت زهرا (س) را پنج سال قبل از بعثت گفته اند. در کشف الغمه تولد ایشان را به نقل از امام محمد باقر (ع) پنج سال قبل از بعثت آورده است . اما اکثریت روایات شیعه بر این هستند که حضرت زهرا (س) در روز بیستم جمادی الاخر سال پنجم بعثت به دنیا آمده است. این اختلاف در تاریخ فقط مربوط به تولد ایشان نیست بلکه روز وفات ایشان نیز مورد اختلاف است و شیعیان دو دهه از سال را  که بیست روز فاصله دارد را در شهادت ایشان به سوگ می نشینند. عده‌ای آورده اند که وفات حضرت زهرا (س)  هفتاد و پنج روز پس از رحلت پیامبر (ص) بوده است و تعدادی نیز معتقدند نود و پنج روز پس از رحلت حضرت رسول (ص) حضرت زهرا (س) وفات یافته اند.

اختلاف در تاریخ تولد و شهادت حضرت زهرا (س) و همچنین نا مشخص بودن محل دقیق دفن ایشان، شیعیان و مومنین را دعوت می کند که ایامی از سال را بطور خاص به بررسی ابعاد مختلف شخصیت و زندگی و سیره و شیوه‌ی عملی حضرت زهرا (س)  اختصاص دهند. لذا مقالاتی را در چند شماره جهت استفاده‌ی خوانندگان عرضه می کنیم.

توجه ما به زندگی حضرت زهرا (س)  صرفاً توجه عاطفی و یا احساسی نیست اگر چه ما یک توجه عاطفی نسبت به دختر پیامبر داریم اما توجه به حضرت زهرا (س)  به مراتب  میدان عظیم تر و وسیع‌تری را در بر می گیرد.

حضرت زهرا (س)  در طول زندگی خود سه دوره ر را طی کرده است. دوره‌ی جاهلی،  دوره‌ی جهاد و هجرت در زمان پیامبر (ص) و دوران پس از پیامبر (ص). علاوه بر تا ریخ زندگی ایشان محتوای نظرات و اندیشه ها و رفتار حضرت زهرا (س)  باید مورد توجه قرار گیرد . و این محتوی است که فاطمه را فاطمه می کند.

شخصیت حضرت زهرا (س)  پرورش یافته‌ی مکتب قرآن و سیره‌ی نبی اکرم (ص) است. قرآن کریم انسان را دارای دو بعد غریزی و فطری معرفی کرده است و برای زندگی انسان سیری را در نظر گرفته است تا بتواند ابعاد الهی خویش را پرورش دهد.

انسان موظف شده است که ابعاد انسانی و فطری و الهی خود را پرورش دهد و مسیری را از اسفل السافلین خود به اعلی اعلیین وجود خود طی کند.

دنیا محلی است که می تواند انسان به انسانیت و بر ارزشهای الهی خود برگردد و از خود، ذاتی پرورش یافته و آموزش دیده و بنده شده و تسلیم درگاه حق شده بسازد و در نهایت به هدفی که برای او در نظر گرفته شده یعنی ملاقات پروردگار خود دست یابد.

بدیهی است که انسان برای گذراندن مسیر تعالی از بعد ظلمانی وجود خود و دست یابی  به بعد نورانی خویش نیازمند به  دو چیز اساسی است: یکی تئوری لازم که جوابگوی همه‌ی چگونگی ها و چرایی های او در زندگی باشد و همچنین داشتن الگویی مناسب که این دو را به بشریت هدیه کرده است. انبیای الهی وظیفه می یابند که با رساندن پیام الهی به مردم و ارائه‌ی الگوهای رفتاری مناسب انسانها را برای رسیدن به نهایت رشد و تعالی یاری  کنند.

اسلام برای مردان و زنان الگوهای زیادی دارد هرچند بسیاری از رفتار زنان و مردان با هم مشترک است اما مردان و زنان هر یک ویژگی خاص خویش را نیز دارند به همین جهت زنان نیازمند به الگوی خاص خویش هستند چراکه دست یابی به انسانیت در هر کدام راه خاص خودش را دارد. بنابراین زنان از راه خودشان و مردان هم از راه خودشان به انسانیت و تعالی دست می یابند و هر دو نیاز به الگو دارند. اسلام حضرت زهرا (س) را بعنوان الگوی عملي و رفتاری برای تعالی زن در همه‌ی ابعاد ارائه داده است.

حضرت زهرا (س) به ما آموزش داده است که چگونه می توان از دنیا بهره‌وری کرد و در دنیا زندگی کرد و راه تعالی را طی کرد و آلوده به دنیا زدگی نشد.

حضرت زهرا (س) در بسیاری از ابعاد و میدانها الگو هستند: در میدان اخلاص ، افشاگری باطل، وقار زن و جلوگیری از سوء استفاده از جاذبه های جنسی زن، و صبر در مصیبت، دوری از معصیت در سختی ها و رنجها، تشریح حق و ایجاد راه درست زندگی در سخت ترین شرایط، پیروی از قرآن و سنت و دفاع از امامت و ولایت، پایداری در عهد و پیمان، تحمل و بردباری، تربیت فرزند، ترس از عذاب الهی، تسلیم و اطاعت اوامر و احکام الهی، تقسیم کار در منزل، تلاوت قرآن، دوری از تکبر و تجمل و تکاثر، دوری از اخلاق جاهلی، رعایت حقوق مردم، رعایت حقوق  همسر، الگوی گذر از تکاثر به کوثر، مهمان نوازی و مهمان داری، رعایت حقوق همسایه، بیان حقوق زن و دفاع از حقوق و شأن زن، رسیدگی به نیازمندان در همه‌ی زمینه ها، حیا و عفت، عرفان و سیر و سلوک، عبادت و تسبیح و حمد، شادی و سرور، خودسازی و از خود گذشتگی، دعا و ذکر، شیطان شناسی و مبارزه با شیطان، دفاع از احکام و حمله به دنیا و دنیا زدگی، دوستی و دوست داشتن، زینت و آرایش و استفاده از بوی خوش، شکر گزاری و صله ی رحم ، سازماندهی سیاسی، توجه به علم و آموزش، آگاهی از زمان خود  و افشای چهره‌ی غاصب، احترام به پدر و مادر، قیامتی زندگی کردن در دنیا، ساده زیستی، رعایت شرایط ساده برای ازدواج و مهریه، رعایت مستحبات و واجبات، توجه و توصیه و تشویق به هنر و هنر دوستی (حضرت زهرا (س) هم خطاط بود و هم شاعر )، دفاع از مالکیت خصوصی، وفای به عهد و ادای نذر و ...

شناخت و آشنایی با هر یک از ابعاد مختلف شخصیت و تاریخ زندگی ایشان را در مقالات بعدی دنبال کنید.

یـــــــــــا فاطمــــــــــــــــه زهــــــــــــــرا ادرکنـــــــــــــــــی
نوشته شده توسط : فدک| شنبه سوم اردیبهشت 1390 | 17:33 | [+] | موضوع: |

مشهورترين و صحيح ترين مناقب و فضائل آن حضرت  

۱. اينكه غضب فاطمه عليهاالسلام موجب غضب خدا و رسول او، و رضاى فاطمه سبب رضاى ايشان است .


2.فاطمه برترين زنان دو عالم است .


3. فاطمه معصوم از هرگونه گناه مى باشد.


4. آن حضرت محبوبترين و عزيزترين مردم در نزد رسول خدا صلى الله عليه و آله بوده است .


5. خداوند در روز قيامت ، به آن حضرت اجازه شفاعت مى دهد.


6. صدور معجزات بسيار از حضرت فاطمه عليهاالسلام .


7. بى مانندبودن ايمان و يقين فاطمه عليهاالسلام .


8. زهد و قناعت نمونه .


9. احترام بى حد پيامبر به آن حضرت .


10. او عابدترين مردم در زمان خود بوده است .


11.صدق و راستگويى حضرت فاطمه عليهاالسلام .


12.علم وافر آن حضرت .

نوشته شده توسط : فدک| شنبه سوم اردیبهشت 1390 | 9:50 | [+] | موضوع: |

مجازات اهانت به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها  

از نظر فقهى كسى كه به چهارده معصوم ناسزا بگويد و يا عملى توهين‏آميز در مورد آنان انجام دهد، حكمش قتل است، كه در منابع فقهى مورد بحث فقها واقع شده است.
بنابراين، فاطمه‏ى زهرا كه يكى از حضرات معصومين عليهم‏السلام مى‏باشند، هر گونه اسائه‏ى ادب و جرات و جسارت و بغض و كينه عملى به ساحت آن بزرگوار كيفر شديدى در پى خواهد داشت.

از نظر حديثى نيز روايات زيادى در اين زمينه آمده و از جمله از حضرت امام صادق عليه‏السلام مى‏خوانيم كه مى‏فرمايند:

«چون حضرت مهدى عجل اللَّه تعالى فرجه الشريف ظهور كند، پس از اقداماتى، به كيفر قاتلان ستمگر مادرش فاطمه عليهاالسلام مى‏پردازد و به سراغ قبر آنان مى‏رود و آنان را زنده مى‏كند، و به محاكمه مى‏كشد و پس از آن به دارشان آويزان مى‏كند و پس از باز كردن از دار، به پيكبر كثيفشان آتش مى‏زند. (بحارالانوار، ج 52، ص 386، ح 201) »

اين حديث مى‏رساند ستمگرانى كه به خانه آن حضرت هجوم برده، وى را مصدوم نموده، بچه‏اش را كشته و خانه‏اش را به آتش كشيدند، چه كيفر سنگينى در اين جهان دارند.

در اينجا توجه شما را به يك تاريخ زنده، كه نتيجه مطلوبى در اين بحث دارد جلب مى‏كنم:
رسول خدا هنگامى كه مكه را فتح كرد، همه را آزاد ساخته و از انتقام گرفتن چشم‏پوشى نمود، ولى از چهار نفر زن و شش نفر مرد نگذشت و آنان را مهدور الدم اعلان كرد.

از جمله اين اشخاص كه واجب القتل اعلان شد هبارين اسود بود. او هنگامى كه دختر بزرگ پيامبر صلى اللَّه عليه و آله (حضرت زينب) عازم مدينه بود، به تعقيبش پرداخت و با نيزه‏اى كه به وى زد، باعث شد كه آن بانوى گرامى بچه‏ى خود را كه در شكم داشت سقط كند.

رسول گرامى فرمود: هر كجا به هبار دست يافتيد، دستها و پاهاى او را قطع نموده و سپس به قتل رسانيد. (اقطعوا يديه و رجليه ان قدرتم عليه، ثم اقتلوه) (شرح ابن ابى‏الحديد، ج 18، ص 14.)ابن ابى‏الحديد معتزلى مى‏گويد:من اين خبر تاريخى پيامبر را به نقيب خود ابوجعفر خواندم او گفت: پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله به جهت ترساندن زينب و سقط جنين وى، خون هبار را مباح اعلان كرد. (او اضافه كرد:) از اين حديث استفاده مى‏شود كه اگر پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله در زمان فاطمه عليهاالسلام زنده بود، خون آنان را كه فاطمه عليهاالسلام را ترسانده و محسنش را كشتند، مباح اعلان مى‏فرمود.

ابن ابى‏الحديد پرسيد: اجازه مى‏دهى من جريان ترساندن فاطمه عليهاالسلام و كشته شدن محسنش را از تو نقل كنم؟

او گفت: از من نقل نكن و بطلان آن را نيز نقل نكن، زيرا من متوقفم. (شرح ابن ابى‏الحديد، ج 14، ص 193.(

هذا الخبر قراته على النقيب ابى‏جعفر فقال: اذا كان رسول‏اللَّه صلى اللَّه عليه و آله اباح دم هباربن الاسود لانه روع زينب فالقت ذا بطنها، فظهر الحال انه لو كان حيا لاباح دم من روع فاطمه حتى القت ذا بطنها...

خوانندگان عزيز توجه مى‏فرمايند كه كيفر دشمنان و ستمگران فاطمه عليهاالسلام از نظر شيعه و سنى قتل است و اين مساله موضوعى است مسلم كه دانشمندان فريقين به آن عقيده دارند.

نوشته شده توسط : فدک| شنبه سوم اردیبهشت 1390 | 9:26 | [+] | موضوع: |

نیامدن نام حضرت فاطمه (س) در قرآن / نویسنده .................  

پرسش
حضرت مریم(علیهاالسلام) و حضرت فاطمه(علیهاالسلام) از بهترین زنان جهان مى باشند؛ پس چرا نام حضرت مریم(علیهاالسلام) در قرآن آمده؛ ولى نام حضرت فاطمه(علیهاالسلام) در قرآن ذکر نشده است؟ دلیل این امر را شرح دهید.
پاسخ
در این باره به چند نکته توجه فرمایید:
1. صرف آمدن نام اشخاص در قرآن، نشانه فضیلت آنان نیست؛ زیرا در قرآن کریم، نام افراد ستمکار و مشرک مانند: فرعون، ابولهب و... نیز آمده است.
2. گرچه نام حضرت فاطمه(علیهاالسلام) در قرآن به صراحت نیامده؛ ولى بر اساس روایات، فضیلت ایشان از حضرت مریم(علیهاالسلام) بیشتر است. امام صادق(علیه السلام) در این باره مى فرماید: «اما مریم بانوى زنان زمان خود بود؛ ولى فاطمه(علیهاالسلام) بانوى همه بانوان جهان از اولین و آخرین است». اصولا یاد کردن فردى بوسیله ذکر اوصاف ارزشمند، مطلوبتر است، از اینکه به نام از آن شخص تعریف شود. [1]
3. نام اهل بیت پیامبر اکرم (صلى الله علیهم إجمعین) از جمله حضرت فاطمه(علیهاالسلام) به جهت مصالحى، به صراحت در قرآن کریم نیامده است. از جمله اینکه به احتمال قریب به یقین، اگر نام اهل بیت و حضرت فاطمه(علیهاالسلام)در قرآن کریم به صراحت مى‏آمد، نااهلان، قرآن را تحریف کرده و به سبب دشمنى با آن حضرت و همسرش حضرت على(علیه السلام) و حذف نام ایشان از قرآن، در قرآن دست مى بردند؛ ولى اگر با ذکر اوصاف گفته شود، دیگر افراد نااهل دست به تحریف آیات قرآن نزده و حقیقت و شخصیت اهل بیت(علیهم السلام) نیز براى حق جویان روشن مى شود.
افزون بر اینکه در قرآن کریم آیاتى درباره اهل بیت(علیهم السلام) نازل شده که بسان تصریح به نام آنان و بهتر از تصریح است و کسى که به دنبال حقیقت باشد، از هر دو گفتار (صراحت، عدم صراحت) یک مطالب را مى فهمد. [2]
4. بر اساس روایات اسلامى، برخى آیات و سوره هاى قرآن در شإن حضرت زهرا(علیهاالسلام) نازل شده است؛ از جمله سوره هایى که در شإن ایشان نازل شده، سوره دهر و کوثر است و نیز نزدیک به 30 آیه در شإن ایشان تإویل شده که برخى از آنها عبارتند از:
1. آیه تطهیر: «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس إهل البیت و یطهرکم تطهیرا» احزاب/ 33
2. آیه مودت: «قل لا إسئلکم علیه إجرا الا الموده فى القربى» شورى/ 23
3. آیه مباهله: «تعالوا ندع إبنإنا و إبنإکم و نسإنا و نسإکم و إنفسنا و إنفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنت الله على الکذبین» آل عمران/ 61
4. «انا إنزلنه فى لیله مبرکه انا کنا منذرین» دخان/ 3
5. «انا إنزلنه فى لیله القدر» قدر/1 (که مراد از «لیله» در این آیه، حضرت فاطمه(علیهاالسلام) مى باشد.)

نوشته شده توسط : فدک| پنجشنبه یکم اردیبهشت 1390 | 9:52 | [+] | موضوع: |

10 حدیث از حضرت زهرا(س)  

1- حضرت فاطمه(س)مي‌فرمايند: و من، آن كلمه‌ي نيكوي خداوندم. (الفضائل/80)
من فاطمه‌ام، واژه‌ي حسناي خداوند
از ماه نشان دارم و با آينه پيوند
من فاطمه‌ام، سرخ تر از خاطره ي سيب
من فاطمه ام، سبزتر از واژه‌ي لبخند
2- حضرت فاطمه(س)مي‌فرمايند: و ما وسيله‌‌ي ارتباط خدا با مخلوقاتيم. (دلائل‌الامامه/32)
سرشار نگاه آسمان كن ما را
از خود برهان و بي‌نشان كن ما را
اي واسطه‌ي فيض خداوند كريم
بر سفره‌ي دوست، ميهمان كن ما را

3- حضرت فاطمه(س) مي‌فرمايند: و ماييم برگزيدگان خدا و جايگاه پاكي‌ها. (ارشاد شيخ مفيد/1/270)
اي محرم راز جمع افلاكي‌ها
چون سرو، رها ز مجمع خاكي‌ها
يك جرعه زلال آفتابم بچشان
اي روح بلند قله‌ي پاكي‌ها
4- حضرت فاطمه(س) مي‌فرمايند: ... و ما دليل‌هاي روشن خداييم. (ارشاد شيخ‌ مفيد/1/270)
در ظلمت شب، دليل راهم هستيد
چون كوه، هميشه تكيه‌گاهم هستيد
اي حجّت‌هاي روشن خالق مهر
در تيرگي زمانه ما‌هم هستيد
5- حضرت فاطمه(س) مي‌فرمايند: ... و ما وارثان پيامبران الهي هستيم. (ارشاد شيخ مفيد/1/270)
دريا صفتيد و روح باران داريد
چون سبزه طراوت بهاران داريد
هستيد شما وارث پيغامبران
در سينه هميشه نور قرآن داريد
6- حضرت فاطمه(س) مي‌فرمايند: خداوند، حج را براي استواري و تحكيم دين قرار داد. (بحارالانوار/29/223)
تا چشمه‌ي عشق، جاري دين گردد
دل‌هاي همه، بهاري دين گردد
واجب شده حج به امر يكتاي بزرگ
تا مايه‌ي استواري دين گردد
7- حضرت فاطمه(س) مي‌فرمايند: خداوند، رسيدگي به خويشان را براي طول عمر و باعث فزوني در خويشان قرار داد. (بحارالانوار/29/223)
چونان كه ادب به آبرو افزايد
اخلاص، به قدر هر نكو افزايد
اهل صله‌ي رحم اگر بود كسي
فرمود: خدا بر اهل او افزايد
8- حضرت فاطمه(س) مي‌فرمايند: خداوند، اطاعت از ما- اهل‌بيت عليهم‌السلام- را براي ايجاد نظم و همبستگي در مردم قرار داد. (بحارالانوار/29/223)
خواهي ز گسستگي رهايي يابي
يا جلوه‌اي از نور خدايي يابي
فرمان ببر از اوامر حضرت دوست
تا راه به اوج كبريايي يابي
9- حضرت فاطمه(س) مي‌فرمايند: خداوند، صبر را وسيله‌ي استحقاق و شايستگي پاداش قرار داد. (بحارالانوار/29/223)
گر پنجره‌ي نگاه تو غم دارد
صدها گره بزرگ و مبهم دارد
با صبر بر آن، رسي به پاداشي نيك.
كاين راه، هزار پيچ و صد خم دارد
10- حضرت فاطمه(س) مي‌فرمايند: خداوند، شرك را به منظور اخلاص بندگي، حرام نمود. (بحارالانوار/29/223)
تا دور شود هر عمل از شيوه‌ي بد
اعمال همه، خالص و زيبا گردد
داناي تواناي عزيز يكتا
.بر دفتر شرك، مهر«باطل شد» زد

یــــــــــــــا زهــــــــــــــرا ادرکنــــــــــــی

نوشته شده توسط : فدک| پنجشنبه یکم اردیبهشت 1390 | 9:46 | [+] | موضوع: |